Folytatva a hétfőn újrakezdett elértéktelenedését kedden több mint négy százalékkal gyengült a rubel - jelentette a Moscow Times. Moszkvai idő szerint egy óra után 4,5 százalékkal volt halványabb helyzetben az árfolyam az egy nappal korábbinál. Egy dollárért 63,55 rubelt kellett adni. A európai valutában mért árfolyam majdnem négy százalékkal, 75,52 rubel/euróra romlott.
Az elemzők egyértelműen az olaj további árcsökkenésére vezetik vissza a kellemetlen fejleményeket. A rubel/dollár árfolyam a lehető legveszedelmesebb helyzetbe került, mivel az orosz devizakereskedők még nem tértek vissza az év végi ünnepekhez kapcsolódó szabadságukról. A viszonylag alacsony összegű kereskedésben néhány üzletkötés is nagy árfolyamkilengéseket okozhat - figyelmeztetett Alena Afanaszjeva, a Forex Club devizakereskedő cég elemzője.
Ebből fakadóan a szakértő arra számít, hogy a következő napokban részben a dollár más árfolyamokhoz viszonyított árfolyamának változásához, részben a Brent áringadozásához kapcsolódóan tovább hullámozhat a rubel árfolyama is. Az orosz tőzsde lekövette az devizapiaci fejleményeket. A dollárban jegyzett RTS index 7,3 százalékos esett, miközben rubelben jegyzett társa, a MICEX 2,4 százalékkal emelkedett.
Zuhanás, zuhanás
Az olaj ára tovább folytatta fél éve tartó zuhanását: ötszázalékos hanyatlás után öt és fél éve nem látott mélypontra került. Szaúd-Arábia csökkentette az Európába exportált olaja árát, ami tovább fokozta a piaci szereplők idegességét. A szaúdiak semmi jelét nem mutatják annak, hogy visszarettennének a megállíthatatlanul zuhanó olajártól - fejtegette a Reutersnek nyilatkozva Bjarne Schieldrop, a SEB bank oslói elemzője.
Szakértők szerint az európai árak emelése, illetve ezzel egyidejűleg az ázsiai exportár csökkentése azt mutatja, hogy Szaúd-Arábia teljes fegyverzetben igyekszik megőrizni piaci részesedését, ahelyett, hogy kivitele visszafogásával támaszt adna az olajárnak. Ráadásul ezzel egyidejűleg kiderült, hogy az orosz olajkivitel a posztszovjet idők csúcsára emelkedett. Szakértők számítottak rá, hogy Moszkva az export mennyiségének emelésével próbálja növelni bevételeit a csökkenő ár mellett.
Az idegeskedést fokozzák a görög választások esetleges káros európai gazdasági következményeivel kapcsolatos aggodalmak és hat az árakra a dollár erősödése is. A londoni Brent ára kedden délben hordónként 51,23 dollár volt, ami 2009 májusa óta a legalacsonyabb szint. Az észak-amerikai WTI szabvány hordója 48,54 dolláron forgott.