Egyre nagyobb nyomás nehezedik Mario Monti olasz miniszterelnökre, hogy induljon el a következő választásokon: tegnap tekintélyes európai politikusok jelezték, hogy örülnének, ha a politikai porondon maradna, majd csatlakozott hozzájuk az egyház - amely az esetleg visszatérő Silvio Berlusconi volt kormányfőben olyan embert lát, aki olyankor is csak magával törődik, amikor még ég a ház -, végül sajtóértesülések szerint centrista politikusok keresték meg, hogy rábírják a választási indulásra.
Monti egy éve vette át a kormányzást Sivio Berlusconitól, aki képtelen volt eltávolítani az országot az európai adósságválság centrumából. A kormányváltás idején bőven hét százalék felett volt a tízéves olasz kötvények hozama, míg a múlt hét végén, mielőtt Monti bejelentette, hogy a 2013-as költségvetés elfogadása után, még idén lemond, négy százalék körül alakult. A távozás hírére meghaladta a 4,5 százalékot.
Csak semmi pánik!
Brüsszel, a pénzpiacok és az olasz elit egy része ezúttal teljesen azonos platformra került: mindhárman attól tartanak, hogy a technokrata kormányfő távozásával Olaszország letér a költségvetés helyzetét és olasz gazdaság versenyképességét javító reformok útjáról. A Montit megkereső politikusok között van Luca Cordero di Montezemolo, a Ferrari vezére, aki a múlt hónapban indított politikai mozgalmat, és Pier Ferdinando Casini, a centrista katolikus UDC párt első embere.
Monti tegnap csitította a várakozásokat, arról beszélt, hogy pillanatnyilag nem gondolkodik további politikusi szerepvállaláson. Minden erejét a jelenlegi kormány hátralévő feladatainak megfelelő ellátására koncentrálja. Szerinte nem kell eltúlozni a lemondását követő piaci reakciókat - az olasz államkötvények hozamcsökkenése mellett a tőzsde is esett és a hatás jóval túlmutatott Olaszországon.
A közvélemény-kutatási adatok azt mutatják, hogy a várhatóan februárra előrehozott választáson töredezett parlament alakulhat ki. A balközép Demokrata Párt nagyjából a szavazatok 30 százalékára számíthat, utána az elitellenes, mindennel szemben forduló Öt Csillag Mozgalom következik, majd Berlusconi jobbközép politikai ereje. A Montit támogató centristák becslése szerint a technokratából "igazi" politikussá "avanzsáló" kormányfővel az élen 15-25 százalékot érhetnének el.