A Napi Gazdaság keddi számának cikke
A gazdaság lassú javulása most már egyértelmű és hatásos kampányérveket ad Barack Obamának: mind a munkaerő-piaci adatok, mind a GDP halványan, ám kitartóan pozitív trendben tartózkodik. Február óta már azt is elmondhatja a kongresszus 2010-es republikánus hatalomátvétele óta pozíciójában rendkívül korlátozott elnök, hogy hivatali ideje alatt sikerült megfordítania a kezdetekben borzalmas munkaerő-piaci trendet, és már több állás van az országban, mint 2009-es beiktatásakor.
Az idei egész évre 2,5 százalékos GDP-bővülést várnak a közgazdászok, ami ugyan elmarad a népességnövekedés ütemétől, ám megfigyelők szerint bőven elég lehet a gazdasági javulásról szóló kampányüzenet fenntartásához. Nate Silver, a New York Times választási szakértője szerint 1,8 százalékos éves GDP-bővülésnél tudnák csak ellenfelei megszorongatni az elnököt, ennél jobb mutatók esetén azonban egyértelműen Obama a favorit.
A bukmékerek Obamára tesznek
Az Intrade nevű bukmékeroldal szerint jelenleg 59 százalék Obama újraválasztásának valószínűsége, a közelmúltban megjelent közvélemény-kutatások pedig akár tíz százalékpontos különbséget is elképzelhetőnek tartanak az elnök javára. A legnagyobb kockázatnak a jelenlegi helyzetben egy olyan tényező tűnik, amire Obamának kevés beleszólása van: egy esetleges olajársokk súlyosan visszavethetné a gazdaságot, és ennél is nagyobb mértékben a választók elkölthető jövedelmét.
Sokat használ a jelenlegi elnöknek, hogy a két versenyben maradt republikánus kihívója, Mitt Romney és Rick Santorum (Newt Gingrich és Ron Paul győzelmét a legtöbb megfigyelő már valószínűtlennek tartja) sikeresen járatták le egymást, illetve magukat.
Az ellenfelek lejáratják egymást
A Wall Street-i veterán és multimilliomos Romney például számos elitista megjegyzésével megerősítette az ellenfelei által sugallt képet, miszerint ő egy valóságtól elrugaszkodott, szívtelen kapitalista − ez semmiképpen nem fog jól jönni neki számos kulcsfontosságú, szegényebb államban. Az elsősorban melegellenességével kampányoló Santorum pedig a nők gyermekvállalási szabadságával szemben tett, a republikánusok társadalmi kérdésekben ultrakonzervatív bázisán kívül rendkívül népszerűtlen megnyilvánulásaival mozgósította maga ellen a demokraták legjelentősebb bázisát alkotó női szavazóréteget − az Associated Press és a GfK közvélemény-kutatása szerint december óta Obama megítélése 43 százalékról 53 százalékra javult a nők körében.
A küzdelem ugyanakkor jelenleg a republikánus bázisért folyik, így valószínű, hogy a kiválasztott elnökjelölt a jelenleginél jóval kevésbé keményvonalas ideológiai pozíciókat vesz majd fel novemberben.