A Szlovák Baromfitenyésztők Uniójának állítása szerint a behozatali tilalomra a lengyel élelmiszerbiztonsági ellenőrzések "alacsony színvonala" ad okot.
Az ellenőrzések elégtelenségét az ÚHS szerint az elmúlt időszakban a lengyel élelmiszerekkel kapcsolatban kipattant botrányok is bizonyítják, köztük az a riportfilm, amelyet a napokban közvetített a lengyel TVN24 televíziós csatorna, és amely arról számolt be, hogy a lengyel termelők legtöbbje tiltott antibiotikumokkal "doppingolja" baromfi- és szarvasmarha-állományát, a növekedés meggyorsítása érdekében.
Daniel Molnár, az ÚHS vezetője a téma kapcsán azt mondta: a tenyészetekben használt antibiotikumok ilyen széles körű indokolatlan használata kizárólag a tenyésztési költségek csökkentését célozza az által, hogy gyorsítja az állatok növekedését. Az eljárás amellett, hogy az egész Európai Unióban tiltott, az ÚHS vezetője szerint a fogyasztók egészségére is veszélyt jelent.
Az ÚHS szerint Szlovákiában a tenyésztőknek sokkal szigorúbb ellenőrzéseknek kell megfelelniük, mint Lengyelországban. Közlésük szerint bár a szlovákiai tenyésztők is használnak antibiotikumokat, ez csupán a tenyészet mintegy fél százalékát érinti, és kizárólag az indokolt esetekre korlátozódik, betartva a használatuk utáni, 8-tól 20 napig terjedő vágási tilalmat.
Lubomír Urban, az ÚHS szóvivője szerint a szlovák piacra az elmúlt évben hivatalos úton közel 20 millió euró értékben került lengyel származású baromfi. Elmondta: javaslatukkal nem azt akarják állítani, hogy Lengyelországban csak rossz minőségű élelmiszert állítanak elő, csupán azt, hogy a szlovák piacra ebből többségében a "hulladék jut, az, amit a nyugat-európai és a lengyel piacon nem tudnak eladni".