Megfordult a választók szimpátiája a szeptember 20-ai görögországi parlamenti választásokat megelőző utolsó közvélemény-kutatások szerint - írja az athéni ekathimerini.com. Igaz, hogy csak hibahatáron belüli különbséggel, de a konzervatív Új Demokrácia vette át a vezetést a baloldali Sziriza előtt (az utóbbi is csak pici előnnyel vezetett az elmúlt hetekben). Az Új Demokrácia kormányozta az országot 2012 júniusa és 2015 januárja között, míg a Sziriz idén január és augusztus között volt hatalmon.
A Macedóniai Egyetem, a Skai TV és a Kathimerini napilap felmérése szerint a konzervatív párt támogatottsága 2,5 százalékponttal javult az utóbbi napokban, és most 30 százalékon áll. A Sziriza egy ponttal erősödve 29,5 pontra jött fel. A harmadik a szélsőséges jobboldali Arany Hajnal 5,5 százalékkal, majd két mérsékelt baloldali erő következik öt százalék körüli támogatottsággal. A Sziriza volt koalíciós partnere, a nacionalista Függelen Görögök nem éri el a parlamentbe jutás háromszázalékos küszöbét.
Utolsó simítások
A kutatás két nappal a győzelemre esélyes pártok vezetőinek páros vitája után készült. A szócsata döntetlenre végződött. Alekszisz Ciprasz, a Sziriza elnöke, volt kormányfő a nézők 30,5 százaléka szerint győzött. Kihívója Vangelisz Meimarakisz, az Új Demokrácia ideiglenes elnöke 31 százalékos eredményt ért el. A nézők bő harmada, 34,5 százaléka szerint egyikük sem volt jobb a másiknál. A felmérés tíz megkérdezettje közül heten mondták azt, hogy nézték a tévévitát.
A pártok a napokban tartják kampányzáró nagygyűléseiket. A Sziriza agytrösztje abban bízik, hogy megnyerhetik azt a hatszázaléknyi szavazót, aki még nem döntött. A párt egyébként a fiatalok és a városi lakosok körében erős. Az Új Demokrácia első embere azzal kampányol, hogy ha győz, akkor széles politikai koalíciót épít az ország talpra állítása érdekében. Pártját az 55 év felettiek és a vidékiek részesítik előnyben.
Vagány fickó?
Látva, hogy javultak a konzervatívok győzelmi esélyei, éppen jókor készült el az AFP rövid politikai portréja Meimarakiszról. A 61 éves politikusnak, aki két leány gyermek apja, jogi diplomája van. Karrierjét az Új Demokrácia ifjúsági szervezetében kezdte az 1980-as években, amikor nem voltak ritkák a politikai erők támogatói közötti bunyók. 1989 óta parlamenti képviselő, egy korábbi kormányban volt védelmi miniszter, 2012 közepe és 2015 eleje között a parlament elnökeként szolgált.
Lobbanékony természetét bizonyítja, hogy néhány éve, amikor egy újság összefüggésbe hozta egy pénzmosási üggyel, a hírek szerint azzal fenyegette meg a lap szerkesztőjét, hogy "kirázza a gatyájából". Egy jogász társának, aki a védelmi tárca tengeralattjáró-vásárlásai körül vizsgálódott, komoly dorgálást ígért.
Ilyen vagyok. Akinek nem teszik, az nem szavaz rám - jelentette ki ezzel kapcsolatban egy nemrégiben adott tévéinterjújában. Azért vagyok szenvedélye, mert úgy vélem, hogy emberi érzelmekkel kell viszonyulnunk a politikai problémákhoz. Szenvedélyességét bizonyíthatja, hogy hadügyminiszter korában is motorkerékpáron járt a munkahelyére, ami nem igazán tetszett testőreinek.
A baloldali konzervatív és a "kicsi hazug"
Meimarakisz véletlenül lett miniszterelnök-jelölt. Pártja korábbi elnöke, Antonisz Szamarasz júliusban lemondott, ideiglenesen átvette a helyét azzal, hogy később tartanak elnökválasztó pártkongresszust. Közbejött azonban a rendkívüli választás. A Szirizát ugyan megtépázta, hogy keményvonalas része saját pártot alapított, ám akkor is meghökkentő, hogy az Új Demokrácia a magát baloldali konzervatívnak minősítő Meimarakisz vezetésével fej fej mellett halad a jelenlegi versenyben. A januári szavazáson 8,5 százalék volt a különbség az előbbi javára.
Kemény, őszinte, minden hájjal megkent politikusnak tartják, aki szereti azzal bosszantani ellenfeleit, hogy - az előbb említett húzásokkal - kilép a megszokott politikai kommunikáció keretei közül. Ennek jegyében ellenfelét, a 41 éves Cipraszt "kicsi hazugnak" nevezte tévévitájukon. Szerinte a volt kormányfő "lerombolta" Görögországot azzal, hogy a hitelezőkkel folytatott, fél éven át tartó, végül feleslegesnek bizonyuló huzavonával elvesztegette az ország gazdasága iránti bizalmat.
Puhítás és keményítés
Pártja ugyan a vezetésével augusztusban támogatta a parlamenti szavazásokon az új hitelprogram elfogadását, ám ha vasárnap nyer, akkor hozzányúlna a pakkhoz. Elfogadhatatlannak tartja a mezőgazdasági termelők kedvezményeinek megvonását. Ennek egyszerű magyarázata, hogy az Új Demokrácia egyik fő szavazóbázisát a farmerek adják.
További választási ígérete, hogy megszigorítaná a görög határok védelmét. A magyar fülnek ismerős érve szerint, nem szabad migrációra biztatni az embereket azzal, hogy megkönnyítik a belépésüket az EU területére.