Az ötödik éve recesszióban lévő Görögország lakossága olyan súlyos jövedelemcsökkenést szenvedett el, hogy az embereknek már a helyi kultúra szerves részét képező csúszópénzre sem jut elég pénze - derült ki Leandrosz Rakintzisz, a korrupcióellenes fellépést koordináló kormánybiztos jelentéséből. A csúszópénz görög megfelelőjét fakelakinak, avagy "kicsi borítéknak" hívják, amellyel a biztos elmondása szerint elsősorban az adóhatóság és az egészségügyi intézmények munkatársait környékezik meg - sikerrel - az ügyfelek, illetve a betegek és rokonaik.
A válság ugyan nem mérsékelte a korrupciót, azaz nem csökkentette az esetek számát - fejtegette Rakintzisz a helyi sajtónak nyilatkozva -, a hálapénzek összege azonban mérséklődött. Magyarán a megvesztegethető közszolgák kénytelenek voltak csökkenteni az áraikat. Az egymás követő megszorításcsomagok részeként az elmúlt két és fél évben lefaragták a nyugdíjat és a béreket, ami lenyomta a fizetőképes keresletet.
Ez az igazi szerelem
Szinte teljesen eltűntek az igazán nagy korrupciós esetek, mert nincs pénz a törvénysértésekre - mondta a biztos. Az általa vizsgált 1403 korrupciós ügyből 393 jutott el az ügyészség asztalára. A legsúlyosabb vétségeket az adóhatóság tisztviselői, illetve sokéves tapasztalattal rendelkező közszolgák követték el.
Már-már romantikusnak tekinthető az az ügy, amelyben az adóhivatal egyik munkatársa "elengedte" vőlegénye adóhátralékát, az illető bevallást sem nyújtott be annak ellenére, hogy 178 763 euróval tartozott állam bácsinak. Egy másik példában a külügyminisztérium tisztviselője szavazott bizalmat valakinek: az előírt ellenőrzések végrehajtása nélkül adott vízumot cserébe egy kicsi borítékért.