Nagy nehezen találtak valamit az amerikai politikusok, amiben, úgy tűnik, végre egyetértenek - írja a New York Times. Barack Obama elnök a költségvetési hiány csökkentésének egyik lehetőségét állami vagyontárgyak vagy más vagyonelemek eladásában látja és sok republikánus jelezte, hogy ezt az ötletet támogatni tudná, köztük olyanok is, akik egyébként soha semmiben nem értenek egyet az elnökkel.

A családi ezüst között találhatók bírósági épületek, repülőterek, használaton kívüli járművek, utak földek, illetve frekvenciasávok. Az ötlet népszerűsége igen egyszerű okra vezethető vissza: sokkal barátságosabb így enyhíteni a költségvetés bajait, mint adóemelésekkel vagy az állami kiadások visszafogásával. Csökken a hiány anélkül, hogy ez nagy társadalmi csoportoknak fájna.

Szigetet vegyenek New York-i kilátással!

A dobra verhető vagyon egyik leglátványosabb eleme a New York állambeli Plum-sziget, amely nem messze van a nevezetes Long Islandtől. Ezt már meg is hirdették, reklámszöveg szerint a 840 hektáros terület homokos tengerpartot és csodálatos kilátást kínál az öbölre. Korábban az állatbetegségekkel foglalkozó szövetségi kutatóközpontnak adott helyett, ezért szükség lehet az esetleges biológiai veszélyeket elhárító felülvizsgálatra.

A Fehér Ház azzal számol, hogy a következő tíz évben 22 milliárd dollár bevételt folyhat be a családi ezüst egy részének eladásából, ám sok szakértő úgy véli, hogy ezt megközelítő összeg sem ütné a kormány markát. A várt bevétel 80 százalékát például frekvenciatartományok eladásából várják, de ez nem fog tetszeni a befolyásos tévélobbinak, ugyanis jelenleg televíziózásra használt vivőhullámokat adnának át széles sávú távközlési szolgáltatásokat nyújtó cégeknek.

A bürokraták közbeszólnak

A kormány négymilliárd dollárt remél épületek és más ingatlanok eladásából, ami látszólag sima ügy, ám mégsem feltétlenül az. A hadügyminisztérium 350 bezárt katonai objektum eladásából 1,5 milliárd dollárt kaszált az elmúlt húsz évben, az állami posta csak a múlt évben 180 millió dollárra tett szert egyes ingatlanjai eladásából vagy bérbeadásából. A postahivatalok értékesítéséből befolyt pénzzel azonban a törvény szerint nem lehet csökkenteni a szövetségi költségvetés hiányát. Emellett az ingatlanok feltérképezése, a rájuk igényt tartók kompenzálása nem könnyű feladat az állami adminisztrációnak.

Ígéretes lehet viszont például a repülőterek értékesítése. A San Francisco melletti Moffett Federeal Airfield, amelyet jelenleg az űrkutatási hivatal (NASA) használ, milliókat hozhat. Kisebb privatizációja máris megtörtént: a Google alapítói évi 1,3 millió dollárt fizetnek azért, hogy a cég három vállalati repülőgépét onnan üzemeltetik. Nehezíti az ügyet, hogy a szövetségi repülőterek eladásához új törvényt kell hozni, és csak akkor lehet eladni azokat, ha más állami célra nem hasznosíthatók.