Míg Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke az eurózónás mennyiségi program részleteit ismertette, szép csendben kamatot vágott a dán jegybank - ezzel próbálva "elaltatni" azokat a spekulációkat, miszerint nincs megfelelő eszköze a helyi deviza árfolyamának védelmére.

Lars Rohde, a dán jegybank kormányzója alig egy héten belül már a második kamatvágást jelenti be: a hétfői 15 bázispontos vágás után most 15 bázisponttal, mínusz 0,35 százalékra csökkentették az alaprátát, a többi kamatszintet változatlanul hagyta.

Az amerikai dollár jelentősen erősödött a koronával szemben - a kanadai jegybank szerdai váratlan kamatcsökkentése és az ECB mennyiségi könnyítéséről szóló hírek nyomán. A koppenhágai Svenska Handelsbanken vezető közgazdásza, Jes Asmissen szerint - aki a kamatdöntés bejelentése előtt telefonon nyilatkozott - úgy tűnt, mintha a dán jegybank az ECB ülése előtt már interveniált volna a piacon.

A spekuláció azonban nem tűnt el a döntés nyomán: a Bloombergnek nyilatkozó egyik elemző azt feltételezte, hogy további kamatvágás is jöhet még az ECB programjának bejelentése után, hiszen ez növeli a dán koronára nehezedő nyomást.

Amióta a svájci jegybank elengedte az 1,20-as euróárfolyamra megállapított limitet, felmerült, hogy a dán korona lesz a következő áldozata ennek a lépésnek, miután a fizetőeszköz 2,5 éves rekordra erősödött az euróval szemben. Dánia 50 milliád koronát (7,7 milliárd dollár) költött valutája védelmére január 15-20. között. A dán jegybank devizatartaléka 446,8 milliárd koronát tett ki 2014 december végén.

A dán jegybank célja a 7,46038 korona/eurós szint volt, a hivatalos toleranciasáv 2,25 százalékos volt, de gyakorlatban a bank egy százalékos sávban próbálta tartani a koronát.

A dán fizetőeszköz csütörtökön a döntés előtt 7,4474-ig esett, ami január 2. óta a legalacsonyabb szint volt. A kamatvágás után a korona gyengült, délután 4 óra után 7,4453 körüli szinten kereskedtek vele Koppenhágában.

Karsten Biltoft szóvivő még hétfőn közölte: a jegybanknak megvan a "szükséges eszköze"  ahhoz, hogy megvédje az euró/korona szintet. Arra a kérdésre, hogy Dánia gondolkodik-e azon, hogy elengedje ezt az árfolyamköszöböt, azt válaszolta: "természetesen nem".