Miközben a befektetők még azt találgatják, milyen hatással lehet az amerikai Fed monetáris enyhítésének további visszavonása a feltörekvő piacokra, újabb okuk lehet arra, hogy tartsanak a kockázatoktól. A Törékeny Öt néven elhíresült országcsoport tagjaiban, Indonéziában, Indiában, Dél-Afrikában, Törökországban és Brazíliában választások közelednek. Bár egyes országokban biztosra vehető ezek kimenetele, mindenütt vannak az eredményre várhatóan hatást gyakorló, kiszámíthatatlan tényezők - derül ki a CNBC összefoglalójából.
Az feltörekvő régiókban kibontakozott piaci felfordulás új szakaszába érkezett az elmúlt egy hónapban - állítja Nicholas Spiro, a nevét viselő befektetési cég igazgatója. Miközben 2013 májusától augusztusáig a tőkekivonást az indokolta, hogy a befektetőket aggasztották a feltörekvő országok pénzügyi egyensúlyi problémái - a Törékeny Öt éppen magas folyó fizetési mérleghiányának köszönheti ezt az elnevezést -, addig az elmúlt hetekben általánosabb félelem alakult ki bennük. A gazdaságpolitikák hiteltelensége és a belpolitikai feszültségek is idegesíteni kezdték a befektetőket.
Korrupció, korrupció, korrupció
Az öt országban közös, hogy akár helyhatósági, akár parlamenti, akár elnökválasztásra készülnek, a politikai kampányok fő témája a zabolátlan korrupció lesz. Indonéziában hozzájárul még ehhez az infrastruktúra elavultsága és az egészségügy, illetve az oktatás alulfinanszírozottsága is. Indiában a makacsul magas, jelenleg kilencszázalékos infláció ad majd témát az ellenzéknek, Dél-Afrikában pedig a 24 százalékos munkanélküliségi ráta.
Törökországban szintén az infláció a legélesebb kérdés a korrupció mellett. Brazíliában a közszolgáltatások alacsony színvonala is napirendre kerül, valamint a magas megélhetési költségek. Utóbbiak miatt tavaly tömegtüntetések robbantak ki.
Sötét lovak
Indonéziában nem várható biztos győztes a választáson. Szerencsés esetben az egyik nagyobb párt néhány kisebbel stabil koalíciót tud létrehozni. A kiszámíthatatlan tényezőt a 187 millió szavazó egyharmadát alkotó fiatalok, a 16-20 éves korosztály jelenti. Ez a réteg már az online médián nőtt fel, és egyre inkább erre támaszkodik. Szakértők szerint szavazataik alaposan átalakíthatják a kialakult politikai státus quót.
Indiában, ahol a közvélemény-kutatások szerint kormányváltás lesz, az élesen korrupcióellenes Aam Aadami Párt szereplése okozhat meglepetést. Az elemzők csak találgatni tudják, hogy mennyi szavazót nyerhet meg ez a politikai erő, miután az indiai társadalomnak mérhetetlenül elege van az uram-bátyám viszonyokból. Törökországban a tavaszi önkormányzati szavazás eredménye befolyásolhatja az augusztusi elnökválasztás indulóit. Tayyip Erdogan, aki 2003 óta áll az ország élén, ettől függően dönthet arról, jelölteti-e magát.
Szabadságharcosok és szabadságok
Dél-Afrikában a fajüldöző rendszer felszámolása óta, az elmúlt két évtizedben folyamatosan az Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) kormányzott. Minden választáson a szavazatok több mint 60 százalékát szerezte meg. Ebben a májusi parlamenti választáson sem várható változás. Meglepetést egy új párt, a Gazdasági Szabadságharcosok okozhatnak, amelyet az ANC fiatal politikusai alapították. Ez a politikai erő államosítást akar az iparban és a mezőgazdaságban. Szavazóit a nagyvárosok szegénynegyedeiben gyűjti. Elemzők szerint 10 százalékot is elérhetnek, ami földrengést okozna a hatalmi viszonyokban.
Brazíliában a foci-világbajnokság jelenti a kiszámíthatatlan tényezőt az őszi parlamenti és elnökválasztás előtt. A világesemény meccseinek helyet adó tartományokat felhatalmazták arra, hogy rendkívüli szabadságolási időszakokat rendeljenek el. Ezért számos vállalatnál leáll a munka, ami hatással lehet a gazdasági növekedésre, következésképpen a szavazók hangulatára.
Az USA sem ússza meg?
Az elemzők egy része attól tart, hogy a világban kibontakozó politikai-társadalmi válságok megállíthatják az éppen hogy csak elindult amerikai fellendülést. Elég csak felsorolni az országokat: Ukrajna, Venezuela, Thaiföld, Szíria, Egyiptom, Irán. Ha valamelyik konfliktus gondot okozna a világ olajellátásban vagy újabb hitelválság alakulna ki, az nem hagyná érintetlenül az USA vállalatait, bankjait sem. A befektetők egyelőre várnak és figyelnek, mivel közvetlen fenyegetést nem tapasztalnak. Egyes szakértők szerint az idegesség még jó is lehet: ha a piacok túlreagálják a kockázatokat, ami indokolatlanul mélyre nyomná le a részvényárakat, az kiváló befektetési lehetőségeket teremtene.