Ki kell építeni az eurótagállamok államcsődjének formális, intézményes mechanizmusát, ami elejét vehetné annak, hogy a görög válsághoz hasonló, az eurót fenyegető krízisek alakuljanak ki az eurózónában - javasolja a német kormány különleges tanácsadó testülete a Reuters jelentése szerint. Az úgynevezett bölcsek tanácsának tagjai a legnagyobb gazdaságkutató intézetek vezetői, akik évtizedek óta igyekeznek segíteni a mindenkori kancellárt.

Az öttagú tanács szerint a Görögország körül kialakult gondok rávilágítanak arra, hogy át kell alakítani az államközösség szabályrendszerét. Ez a feltétele annak, hogy megerősítsék az eurózóna stabilitását. A bölcsek néhány apróbb lépés - például a bankunió megerősítése - mellett hitelesebbé tennék a tagországoknak azt a fogadalmát, amely szerint a jövőben nem fogják megmenteni a csődbe került tagországokat a többiek adófizetőinek pénzén.

Nem fizetnek, mint a katonatiszt

Az eurózóna akkor válhat stabilabbá, ha tudomásul vesszük, hogy a hitelező országok állampolgárai nem hajlandók folyamatosan kölcsönökkel támogatni, más eurótagállamokat - vélik a bölcsek. Ezzel arra utalt, hogy a német közvélemény aggodalommal figyeli a Görögországnak nyújtandó harmadik segélycsomagot. Sokan vélik úgy, hogy feneketlen hordóba ömlik a pénzüket.

Ezért olyan csődmechanizmusra van szükség, amely a hitelezőkre, mármint az egyes államok kötvényeit vásárló bankokra, befektetési alapokra hárítja a fizetésképtelenséggel járó veszteségeket, cserébe alaposabb információkat nyújt nekik a kockázatokról, azaz az adós országok gazdasági helyzetéről. Hogy mindenki komolyan vegye az eladósodást, végső lehetőségként meg kell teremteni az eurózóna elhagyásának lehetőségét is.

Természetes kiválasztódás

A folyamatosan gyenge versenyképességű tagállamoknak nem szabad veszélyeztetniük az euró fennmaradását - írtja a tanács javaslatában, amelyben figyelmeztetnek a gyors megoldások hiábavalóságára. A közös eurózónás kincstár, vagy munkanélküli-segély, vagy kormány létrehozása nem oldja meg a gondokat, ha a tagországok ezzel egyidejűleg nem hajlandók lemondani szuverenitásuk további részéről.

A tanács jelentésének megjelentését megelőzően a Der Spiegel arról írt, hogy a berlini kormány állítólag kész tárgyalni egy közös pénzügyminiszteri poszt létrehozásáról. Az eurózónás pénzügyér saját költségvetés felett rendelkezne és joga lenne ahhoz, hogy extraadókat vessen ki a tagállamokra.