A viszonylag gyors gazdasági növekedést élvező országokban dolgozók nagy béremelésre számíthatnak jövőre, míg Európában és az Egyesült Államokban nem sok jóra számíthatnak a fizetésből élő emberek - derül ki a Hay Group hr-tanácsadó cég felméréséből. A legnagyobb feltörekvő országok (BRIC) élen járnak majd ezen a téren: Brazíliában 5,5, Oroszországban 9, Indiában 10,5, Kínában 9,5 százalékos növekedést jósolnak a 69 ország húszezer vállaltainak adatait feldolgozó tanulmány szerzői.(A cégek együtt 14 millió munkavállalót foglalkoztatnak.) Ezek az emelkedések a viszonylag magas infláció ellenére jelentős bértöbbletet hagynak az emberek zsebében.

Európában Németországban és Nagy-Britanniában 3-3, Franciaországban 2,6 százalékos béremelésre számíthatnak a munkavállalók, ami lényegében ellentételezi az infláció miatt elszenvedett veszteségeiket. Az átlagos növekedés az idei 5,5 százalék után 3,3 százalék lesz, míg Ázsiában 7,5 százalék, a Közel-Keleten hat százalék lesz az átlag. Az USA-ban csak 2,9 százalékkal nőnek a bérek 2013-ban. A nagy bajban lévő országok közül a görögök és az írek ugyanannyit fognak kapni 2013-ban, mint amennyit idén, miközben a megszorítások alaposan beleharaptak szociális juttatásaikba és több adót fizetnek, mint korábban.

Magyarországon a munkaadók és a munkavállalók múlt hónap végi tárgyalásain a munkáltatók a minimálbér és a szakmunkás minimálbér 2,6 százalékos emelését javasolták, ám a szakszervezetek jelezték, hogy nem mennek bele az inflációtól elmaradó növelésbe. A Kopint-Tárki előrejelzése szerint 4,5, a GKI várakozásai szerint 4,7 százalék lesz a pénzromlás üteme 2013-ban. Egy korábbi felmérés szerint azoknál a cégeknél, ahol egységes elvek alapján döntenek a bérekről, a válaszadók 61 százaléka tervez 2013-ban emelést, de az átlagos emelés 4 százalékos mértéke elmarad az infláció várható szintjétől, azaz reálértékben csökkenésre van kilátás.