Szinte elhanyagolható üzemeltetési költségekkel fognak működni az - elsősorban a Gázai övezetből indított, és a szomszédos izraeli települések felé kilőtt rakéták, drónok és aknalövedékek elfogására szolgáló - új lézerrendszerek, melyek a tervek szerint három éven belül elkészülnek.
A védelmi minisztérium illetékesei bejelentették, hogy várhatóan a következő napokban aláírják az új légvédelmi rendszerekről szóló, több száz millió sékeles (több tízmilliárd forintos) megállapodást - írta az MTI.
Kapcsolódó
A lézeren alapuló új rendszert kifejlesztő izraeli Elbit Systems és Rafael Advanced Defense Systems fegyvergyártó vállalatok közölték, hogy három éven belül képesek megindítani a gyártást. A rendszert elsőként a Gázai övezet mellé telepítik az onnan kilőtt rakéták befogására.
Az új védelmi fegyverek fókuszált, nagy hatótávolságú, 100 kilowatt erősségű lézersugarakat használnak, amelyek 10 kilométeres hatótávolságig képesek a rakéták, a drónok és az aknavető lövedékek megsemmisítésére.
"Két technológiai újítással sikerült elérnünk valamit, amely tudomásom szerint senki másnak nem sikerült" - mondta a védelmi minisztérium kutatási és fejlesztési osztályát vezető Janiv Rotem tábornok az új fegyverről.
Egyelőre a korábbi Vaskupola légvédelmi rendszerrel összehangolva működik majd az új fegyverzet, amely az aktuális fenyegetéshez igazítja az elfogást, és amikor lehetséges, lézerágyúval és nem a drága ellenrakétákkal semmisíti meg az Izraelre célzott lövedékeket.
A Vaskupolától eltérően a lézerrendszer képes lesz a rakétákat már az ellenséges terület felett elfogni, még mielőtt elérnék Izraelt. A rendszer nem igényel folyamatos elfogórakéta-utánpótlást sem harc közben, szemben a Vaskupolával, amelynek működéséhez elfogó ellenrakétákat kell a kilövő egységekhez szállítani.
A Vaskupola rakétái több tízezer sékelbe (több mint egymillió forintba) kerülnek, a lézeres elfogáshoz viszont csak néhány sékel (legfeljebb ezer forint) árú elektromosság szükséges.
Benjamin Ganz védelmi miniszter csütörtökön újságíróknak azt jósolta, hogy az izraeli technológiai áttörés a közeljövőben együttműködést eredményezhet a világ több országával és nagyvállalatával.
Naftali Bennett miniszterelnök február elején jelentette be, hogy Izrael már egy éven belül elkészítheti védelmi rakétaelhárító lézerfegyverét, de a jelenlegi közlések alapján erre várhatóan csak három év múlva kerül sor.