Az ifo világgazdasági hangulatfelmérése, a WES (World Economic Surwey) eredménye, a gazdasági hangulatindex 90,5 pontra emelkedett a második negyedévre az előző negyedévi 87,8 pontról. Az index hosszú távú átlaga 96,0 pont.
felmérésbe bevont gazdasági szereplők aktuális helyzetről alkotott véleményét számszerűsítő mutató 86,0 pontra csökkent az előző negyedévi 87,9 pontról.
A hat hónapra előretekintő várakozásokat tükröző index értéke 94,7 pontra emelkedett a második negyedévre az első negyedévi 87,7 pont után.
Az összesített hangulatindex az észak-amerikai régióban javult a legnagyobb mértékben, az első negyedévi 85,4 pontról 93,7 pontra. Az európai mutató 110,7 pontról 107,8 pontra romlott, az ázsiai pedig 78,9 pontról 78,1 pontra.
Az észak-amerikai index a második negyedévi emelkedéssel tért vissza a hosszú távú átlaga fölé, az európai index viszont már huzamosabb ideje, 2014 óta a hosszú távú átlag felett van, míg az ázsiai index 2015 eleje óta saját átlaga alatti értékeket üt meg.
Az ifo szakértői szerint a hangulatindex lefelé mutató trendje minden régióban megtorpant, Észak-Amerikában viszont határozottan a fellendülés irányába fordult.
A WES eredménye alapján az ifo szakértői a következő hat hónapra mind a rövid, mind a hosszú lejáratú kamatok emelkedését jelzik előre az Egyesült Államokban. Európában a kamatok stagnálására számítanak, Ázsiában pedig, elsősorban is Kínában, Japánban és Indiában a kamatok további csökkenését várják.
A szakértők a dollár erősödését jelzik a következő hat hónapra.
A felmérés alapján a világgazdasági növekedés az ifo szakértői szerint 2,0 százalék körül lehet az idén.
Az ifo 1981 óta végzi el negyedéves rendszerességgel világgazdasági hangulatfelmérését. Az április folyamán végzett 2016 második negyedévi felmérésbe 116 ország 1078 gazdasági szakértőjét vonták be.