Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a befektetők várakozása szerint az Európai Központi Bank (ECB) jövőre bővíti eszközvásárlási programját. A Reuters hírügynökség által megkérdezett elemzők többsége az index enyhe emelkedésére, mínusz 10,5 pontra számított. A mutató nulla fölötti értéke derűlátó, nulla alatti értéke borúlátó várakozásokat tükröz.

A 970 befektetési szakember megkérdezése alapján összeállított index aktuális helyzetet számszerűsítő alkotóeleme a novemberi mínusz 21,3 pontról mínusz 16,0 pontra javult. Ugyanakkor az index 12 éves történetében a harmadik legnagyobb mértékű erősödést érték el a befektetők várakozásai: az üzleti kilátások alindexe 12,0 pontra emelkedett a novemberi mínusz 2,0 pontról.

Mario Draghi, az EKB elnöke a múlt héten közölte, hogy a jövő év elején döntik el, hozzanak-e újabb intézkedéseket az euróövezet pangó gazdaságának fellendítésére. A Sentix véleménye szerint szerint Draghi de facto az eszközvásárlási program bővítését jelentette be, ezért javultak ilyen nagy mértékben a befektetői várakozások.

Japánt nem számítva a felmérésben szereplő minden országban, illetve térségben javult a befektetői hangulat. A Sentix globális indexe novemberi 9,7 pontról 12,8 pontra emelkedett decemberben.

A kelet-európai mutató decemberben mínusz 11,2 pont lett a novemberi mínusz 12,2 és az októberi mínusz 16,3 pont után. Utoljára júliusban állt pozitív tartományban a mutató, akkor 3,0 pontot ért el.

Németországban a befektetői hangulatindex 9,8 pontról 19,6 pontra emelkedett, miután az euró gyengülése segíti a hagyományosan exportorientált német gazdaságot, a háztartások és a vállalkozások pedig az alacsony olajárakból húztak hasznot.

Az Egyesült Államokban 27,1 pontról 29,4 pontra ugrott, Japánban viszont 5,0 pontról mínusz 0,5 pontra süllyedt a mutató. Japánt nem számítva Ázsiában 18,9 pontról 22,3 pontra, Latin-Amerikában pedig mínusz 7,2 pontról mínusz 6,2 pontra emelkedett a globális mutató értéke.