Molnár Tamás kiemelte: első felméréseik szerint évente közel félmillió vámkezelési üggyel nő a NAV apparátusának leterheltsége a brit EU-tagság megszűnése miatt, függetlenül attól, hogy létrejön-e, vagy meghiúsul az EU és Nagy-Britannia között tervezett szabadkereskedelmi megállapodás.
Jelezte: Magyarország uniós csatlakozása óta az idei rekordév lesz az adó- és vámbevételek szempontjából. A 2018-ra előirányzott 1099,4 milliárd forintos jövedéki adóbevétel az év első kilenc hónapjának adatai alapján megközelíthető, sőt, jó eséllyel teljesíthető is lesz - mondta. Emlékeztetett: a 2017-re tervezett 1069 milliárd forint több mint 95 százaléka folyt be az államkasszába.
Közölte, továbbra is kiemelten kezelik a harmadik országból, illetve a Távol-Keletről érkező áruk vámkezelését, mivel el szeretnék érni, hogy a távol-keleti áruk közép-kelet-európai vámkezelési központja Magyarország legyen.
Sipos László Péter, az idén fennállásának 25. évfordulóját ünneplő Magyar Vámügyi Szövetség elnöke elmondta, minden eddiginél nagyobb érdeklődés övezi a szervezet őszi konferenciáját. Ennek elsődleges okát a küszöbön álló Brexitben látta, amely precedens értékű, hiszen "az első kilépés az unióból" - fogalmazott.
Rámutatott: Magyarország már az EU-integrációt megelőzően is jelentős külkereskedelmi áruforgalmat bonyolított le Nagy-Britanniával, azóta pedig jelentős növekedés volt tapasztalható. Ma már a szigetország a 10 legjelentősebb külkereskedelmi partner egyike - húzta alá, megjegyezve: a forgalom a kilépést követően egyik pillanatról a másikra válik majd újra vámügyi szempontból adminisztratív feladattá.
Úgy vélte, a szakma felkészültségén is múlik, hogy ezt követően a brit export és import vámkezelése milyen arányban történik Magyarországon. A szövetség pénteken és szombaton Egerben zajló őszi konferenciáján egyebek mellett szó esik az aktuális vámjogi szabályozási kérdésekről, valamint a végrehajtási és folyószámla-felügyeleti területhez kötődő rendészeti tapasztalatokról. A résztvevők megvitatják az új jövedéki szabályozás gyakorlati nehézségeit, illetve tárgyalnak a vámügyi problémákról és az egységes hatósági jogalkalmazásról is.
A fotó forrása: Johannes Eisele/AFP.