A kínai jegybank (PBoC) az elmúlt hét utolsó napjaiban az "informális" hitelezési gyakorlat megfékezése érdekében fogta vissza a kereskedelmi bankok mértéktelen készpénzigényének kielégítését, ami a bankközi kamatok soha nem látott mértékű emelkedését vonta maga után - idézi a Reuters hírügynökség a kínai állami Hszinhua (Xinhua) hírügynökség kommentárját.
A Hszinhua hírügynökség kommentárja azokat a piacon elterjedt vélekedéseket támasztja alá, hogy a jegybank a pénzcsap elzárásával az elmúlt években bevett gyakorlattá vált "árnyékhitelezés" visszaszorítására jelezte szándékát. Ugyanakkor a Hszinhua kommentárja elemzők körében aggodalmat is keltett, mivel ha a jegybank elszámítaná magát, az súlyos pénzügyi válságba taszíthatná az országot.
Kapcsolódó
A Hszinhua közleménye szerint a piaci likviditás megfelelő, hiszen az M2 pénzmennyiség mutatószám az idén májusban 15,8 százalékkal emelkedett a 2012 májusihoz képest. "A bankok keveslik a pénzt, a tőzsde kevesli a pénzt, a kis- és középvállalatok szintén keveslik a pénzt, holott a piacon elegendő a pénzmennyiség. Számos nagyvállalat költ hatalmas összegeket vagyoni befektetésekre. A forró pénz nagy összegekben keresi a spekulatív célú befektetési lehetőségeket, emellett széles körben bevett gyakorlattá vált a magánhitelezés is" - mutat rá a Hszinhua közleménye.
Ezek a tényezők a mind arra utalnak, hogy a múlt héten a hitelezés nem a likviditáshiány miatt fagyott be a kínai bankrendszerben hanem a pénzt a reaálgazdaságba vezető pályáról eltérítő strukturális torzulások miatt - hangsúlyozza a Hszinhua hírügynökség kommentárja.
Azzal, hogy a bankközi kamatok szélsőséges megemelkedése ellenére sem volt hajlandó likviditást pumpálni a rendszerbe, a PBoC világos jelzést adott arra, hogy monetáris politikájában a mennyiségi szemléletről a minőségi szemléletre helyezi át a hangsúlyt - írja a Hszinhua hírügynökség.