A gazdaságkutató hétfőn közzétett adatai szerint a hangulatindex 5,7 pontra nőtt a márciusi 5,5 pontról. A Reuters hírügynökség által megkérdezett elemzők is emelkedésre számítottak, de jóval nagyobb mértékűre, a konszenzusuk 6,4 pont volt.

Az euróövezet következő hat hónapjára vonatkozó várakozások alindexe 5,5 pontra ugrott a márciusi 2,8 pontról. A jelenlegi helyzet megítélésének almutatója viszont 6,0 pontra esett 8,3 pontról. A német gazdasági helyzet megítélése 17,6 pontra javult az előző havi 16,9 pontról, míg az Egyesült Államok esetében 14,5 pontra emelkedett a márciusi 9,5 pontról, jelezve, hogy a befektetők jelenleg nem számítanak recesszióra.

A mutató nulla fölötti értéke derűlátó, nulla alatti értéke borúlátó várakozásokat tükröz.

A Sentix átfogó hangulatindexe tavaly januárban volt a legalacsonyabb, 0,9 ponttal, majd áprilisban 20,0 ponton érte el csúcspontját. Az idei első három hónapban csökkent a mutató értéke: a decemberi 15,7 pontról januárban 9,6 pontra, februárban 6,0 pontra, márciusban pedig 14 havi mélypontra, 5,5 pontra esett. A kismértékű áprilisi növekedés azt mutatja, hogy a befektetők hangulatán nem sokat javított sem a világgazdaság stabilizálódása, sem az Európai Központi Bank (ECB) friss gazdaságélénkítő intézkedései.

Az ECB márciusban csökkentette kamatait és kiterjesztette eszközvásárlási programját, de ennek hatását némileg gyengítette, hogy Mario Draghi, az EKB elnöke azt sugallta, hogy befejeződött a kamatcsökkentési ciklus. Ez pedig csalódást keltett az euróövezet dinamikusabb fellendülésére számító befektetők körében.

A Sentix március 31. és április 2. között készítette felmérését 1016 befektető bevonásával.