A pénzpiaci befektetők soha nem voltak olyan biztosak abban, hogy az olaj ára tovább csökken mint most - kezdi piaci összefoglalóját a Bloomberg. Soha nem látott mértékben növelték azoknak a határidős üzletkötéseiknek a számát, amelyek a fekete arany olcsóbbá válására játszanak.
A háttérben a két éve kezdődött folyamatok folytatódása áll: az olajkészletek ismét nőttek, sőt az elmúlt két évtizedben nem voltak olyan magasak az évnek ebben az időszakában, mint most. Az olajtartalékok már áprilisban mintegy 97 éves csúcsra emelkedtek, mivel a kitermeléssel foglalkozó cégek növelik a termelésbe bevont kutak számát.
A túlkínálat nyomást gyakorol az árakra, hosszú időbe telik majd, mire a piac felszívja a felesleget - foglalja össze a helyzetet Michael Corcelli, az Alexander Alternative Capital LLC tőketársaság befektetési vezetője.
Hosszú lejtmenet
A hedge fundok mintegy 39 ezerrel növelték az amerikai WTI kőolaj áresésére kötött (short) pozícióikat a július 26-ával végződött héten - derült ki a hivatalos tőzsdei adatokból. Ez volt a legnagyobb ilyen változás 2006 óta. A WTI ára majdnem négy százalékkal, 43 dollár/hordó alá csökkent a hét végére és 42 dollár alatt kezdte az augusztust.
Az észak-amerikai olajfajta 14 százalékkal lett olcsóbb júliusban, ami az idei legnagyobb havi áresése. Június eleje óta 19 százalékos visszaesést tapasztalhattak a piaci befektetők - a közel 20 százalékos hanyatlás a biztos jele a medvepiacnak.
Fordulat
Az olajkitermeléssel foglalkozó vállalatok 58-cal 374-re növelték aktív kútjaik számát június eleje óta, csak július utolsó hetén három újabb kutat helyeztek üzembe - derül ki a Baker Hughes Inc. tanácsadó cég adataiból. Ez fordulat ahhoz képest, hogy az amerikai termelők az elmúlt év vége óta több mint 1000 kutat zártak le.
A készletfelesleget növelheti, hogy az amerikai olajfinomítók a nyár végéig tarják a korábbi termelési szintjüket, így a benzint és a gázolajat is tolják a piacra. Csak az üdülési szezon után visszaeső kereslettel párhuzamosan kezdik csak meg szokásos évi karbantartásaikat, amely szeptember-októberben mérsékli kapacitásaikat.
Ez viszont további duzzaszthatja a nyersolajfelesleget, további nyomást gyakorolva az árakra, ami a benzinkutaknál is örömet szerezhet az autósoknak.