Az alapvetően exportorientált német gazdaság lendületét azonban az idei első negyedévben még érzékelhető "külgazdasági fékerő tartja majd vissza, de tavaszra a ciklikus tényezők növekedésösztönző hatása kerekedik felül" - írta a német jegybank hétfőn közzétett február havi jelentése.
A tavalyi negyedik negyedévben a német gazdaság teljesítménye a 2009-es válságév óta első alkalommal csökkent. Az október-decemberi negyedévben a GDP ár-, szezonális és naptári hatásoktól megtisztítva 0,2 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest - az elemzői várakozásoknál kissé gyengébb mértékben.
A német gazdasági növekedés kilátásai "az utóbbi időben számottevően javultak" - írták a Bundesbank jelentésének készítői, akik szerint az építőipari kereslet élénk növekedése belátható időn belül erőteljes lökést ad a gazdasági növekedésnek.
A lakossági fogyasztás a tavalyihoz hasonlóan az idén is jelentős mértékben hozzájárul majd a gazdasági növekedéshez. "Fontos szempont a kedvező fogyasztói hangulat megvédése." A stabil munkaerő-piaci helyzet biztonsággal nyújt a fogyasztóknak. A rekordalacsony 1,0 százalékos irányadó eurókamat sokkal inkább a beruházásoknak kedvez, mint a megtakarításoknak - áll az előrejelzésben.
Tavaly ismét vonzó befektetésekké váltak az ingatlanok. Az emelkedő kereslet feltornászta az árakat: a lakóingatlanok átlagára az év folyamán 5,5 százalékkal emelkedett. "Az újraegyesítést követő kilencvenes évek eleji gazdasági fellendülés óta első alkalommal kíséri markáns lakáspiaci áremelkedés a konjunkturális fellendülést."
A Bundesbank szakértői feleslegesnek tartanak Németországban bármiféle milliárdos konjunktúra élénkítő programot, mivel azt "a konjunkturális kilátások egyáltalán nem indokolják". A német gazdaság saját erejéből is képes túltenni magát az átmeneti gyenge fázison, mégpedig legkésőbb az idén tavasszal. "A kilátások az utóbbi időkben számottevő mértékben javultak." A Bundesbank szerint konjunktúra élénkítő állami beavatkozást még egy jelentősebb lassulás sem tenne indokolttá.
A Bundesbank jelentése a világgazdasági lassulás miatt a negyedik legnagyobb nemzetgazdaságtól állami ösztönző programokat követelő Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Egyesült Államokkal homlokegyenest ellenkező álláspontot képvisel.
Miután a német gazdaság jelentős kereskedelmi partnere Magyarországnak, ezért hazánk szempontjából egyáltalán nem mindegy, hogy milyen kilátásokkal számolnak a német gazdaságra. Legutóbb épp a BNP Paribas londoni közgazdászai mutattak rá elemzésükben a német motor dübörgésének jelentőségére, a német gazdaság fellendülése ugyanis magával húzhatja a régiós országokat, így Magyarországot is, ezzel elkerülhető lehet a magyar recesszió 2012-ben.