A kínai jegybank éppen azt teszi, amit tennie kell azzal, hogy határt szab a világ második legnagyobb gazdaságába áramló hitelnek. Ezzel a hitelezés elszállásának hosszú távú negatív következményeit előzi meg - jelentette ki a CNBC-nek nyilatkozva Thomas Byrne, a Moody's elnökhelyettese. A Kínában kialakult hitelszűke felerősítette az ázsiai gazdaság lassuló növekedésével kapcsolatos aggodalmakat, ami a pénz- és tőkepiacok zuhanásában mutatkozott meg az elmúlt napokban. A pekingi központi bank tegnap azzal próbálta nyugtatni a kedélyeket, hogy közölte: ésszerű szinten akarja tartani a hitelköltségeket.

Arra számítunk, hogy a bank nem fogja feladni az éberségét, nem hagyja elszállni a hitelkiáramlást - mondja Byrne. Ezzel éppen arra a problémára reagál, amelyet a Moody's is jelzett az elmúlt időszakban hozott besorolási döntéseinek indoklásában. Ha a kölcsönök zabolátlanul bővülnek, annak negatív hatása lehet a kínai gazdaság növekedésére is. A hitelminősítő áprilisban módosította az ország adósságának besorolása adott pozitív kilátásait stabilra, arra hivatkozva, hogy aggasztónak tartja a helyhatóságok túlzott hitelezését. A héten a hongkongi bankrendszer kilátásait változtatta stabilról negatívra, mivel az ottani pénzintézeteket túlságosan kiszolgáltatottnak tartja a szárazföldi Kína bankjainak.

Baljós árnyékbankrendszer

Az egyik idegesítő jelenség a kínai hitelek bővülésével kapcsolatban, hogy a kölcsönök számottevő része az árnyékbankrendszerből származik. Byrne nem magát ezt a fajta rendszert hibáztatja, mint mondja: az árnyékbankrendszernek megvan a maga szerepe a fejlett gazdaságok pénzellátásában. A gond a velük kapcsolatos magas kockázattal van.

Ebbe a fogalomkörbe olyan szervezetek tartoznak, mint például a hedge fundok, amelyek nem gyűjtenek betéteket, ezért nincs olyan szoros visszafizetési kötelezettségük, mint a bankoknak, nem kell olyan tartalékokat képezniük, mint azoknak, így jóval kockázatosabb üzleteket is felvállalhatnak. Árnyékbefektetéseket - például bizonyos adósságok bedőlése esetén hasznot hozó hitelcsőd-cseréket - a kereskedelmi bankok is kötnek.

Byrne is azt hangsúlyozza, hogy a Moody's definíciója szerint az árnyékbankrendszer laza szabályok szerint működik, nem teljesen átlátható, tevékenysége jóval kockázatosabb, mint a hagyományos pénzügyi szolgáltatóké. A kínai jegybank szerinte éppen ezekre a veszélyekre reagál a héten kezdett beavatkozásával.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!