A brit gazdaság képes lenne növekedni az Európai Unión kívül is, ha felkészülten éri ez a változás - állítja Boris Johnson London polgármestere, akit David Cameron miniszterelnök legesélyesebb utódának tartanak a konzervatív párt élén. Cameron ígérete szerint 2017 végén tartanak referendumot a függetlenné válásról - a kormányfő csak abban az esetben érvelne a maradás mellett, ha az unió addig alapvető reformokon esne át - emlékeztetett a Bloomberg.

Johnson éppen arra hívja fel a figyelmet, hogy jó eséllyel nem sikerül elérni ezeket a változtatásokat. Szerinte nem kell megijedni ettől az eshetőségtől, hanem fel kell készülni a szigetország EU-n kívüli alternatív jövőjére. Abból kell kiindulni, hogy ha kiválnak a közösségből, az éppen olyan biztató lehetőséget rejt, mint a maradás.

A konzervatív pártban 30 éve folyik vita az uniós tagság előnyeiről és hátrányairól. Az elmúlt éveken ezt csak élezte, hogy megjelent a színen egy egyértelműen függetlenségpárti politikai erő, az Ukip, amelynek folyamatosan nő a népszerűsége. Eközben a párt hagyományos bázisát adó üzleti világ döntően az EU-tagság pártján áll. Egy tavalyi felmérés szerint a pénzügyi vezetők 84 százaléka támogatja a maradást.

Döntetlen lenne

Johnson úgy képzeli, hogy képesek lennének a "nagyvonalú kilépésre", ami azt jelenté, hogy fenntartanák az EU-n belüli szabad piac kínálta előnyöket. Ezzel egyidejűleg az unió szabályaiból kevesebb vonatkozna a szigetországra és új kereskedelmi egyezményeket köthetnének Kínával, Brazíliával, Oroszországgal, Ausztráliával és Indiával.

Mindez lendületet adna a GDP növekedésének. A kevesebb bürokrácia és a versenyképességet javító adózási környezet 1,1 százalékos pluszbővüléshez segíthetné a brit gazdaságot. Jelenleg Nagy-Britannia éri el a legnagyobb bővülést a világ hét legnagyobb gazdaságának (G7) összehasonlításában, ám ez nem ad útmutatást arra vonatkozóan, melyik forgatókönyv lenne jobb az országnak. Alan Clarke, a londoni Scotiabank elemzője például úgy véli, hogy erre alapozva most fityiszt mutathatnak a többi uniós tagállamnak, de kételkedik abban, hogy Nagy-Britanniának jobb lenne egyedül, mint az EU-ban.

A jelenlegi közvélemény-kutatások mélyen megosztott társadalomról tanúskodnak. A múlt hónap közepén készült felmérés szerint a kilépést a megkérdezettek 39 százaléka, a maradást 38 százalékuk támogatná, ha most lenne a referendum.