Joe Biden, az USA demokrata párti elnöke azzal vádolja republikánus ellenzékét, hogy beállva elődje, Donald Trump mögé félfasiszta politikai irányvonalat követ – derül ki a Financial Times beszámolójából, amely a novemberi félidős képviselőházi és szenátusi választások előtt ad helyzetjelentést a kampányról. Az elnök ezzel a kemény felütéssel dobta be magát a szavazást megelőző politikai küzdelembe, amelyben igyekszik kihasználni, hogy pártja jobban áll, mint az év közepén.
Szenvedélyes kampánybeszédében bírálta a republikánusok Maga (Make America Great Again) kemény magjának radikális dühét, amellyel nekirontanának a demokratikus intézmények függetlenségének, mert azok ellenállnak rajongva szeretett vezérük, Donald Trump akaratának.
Ezzel változtatott az elnöki beiktatása óta, az elmúlt másfél évben követett magatartásán, amellyel kerülte, a republikánus ellenzék és Trump támadását. Biden szerint a választás tétje, hogy a Maga vezérelvű politikai felfogása győzedelmeskedik-e vagy kudarcot vall, attól függően, hogy Trump jelöltjei befutnak-e vagy sem.
Nagyot változott a kép
Néhány hónapja a közvélemény-kutatások azt mutatták, hogy az elnök pártja, a demokraták történelmi léptékű vereséget szenvednek az időközi választásokon. Ezt azt jelentené, hogy mind a képviselőházban, mind a szenátusban a republikánusok kerülnek többségbe, s ezzel a demokrata elnök mozgástere a törvénykezésben nullára csökkenne. Csak rendeleteket hozhatna, aminek megvannak a korlátai.
Biden népszerűségi indexe még Trumpénál is rosszabb volt kormányzásuk kezdete után másfél évvel, az infláció 40 éves csúcsra emelkedett és úgy tűnt, hogy az elnök nem tudja elfogadtatni a választási ígéreteiben szereplő törvényeket. Azóta azonban számos fejlemény a demokraták malmára hajtja a vizet.
Felhergelt választók
Az első a legfelsőbb bíróság döntése, amivel elvette a nők alkotmányos jogát az abortuszra. Ez kőkemény ellenállást váltott ki az országban, és a demokraták azzal érvelhetnek, hogy minél nagyobb fölénybe kerülnek a radikalizálódott republikánusok az országban, annál több akadályt fognak gördíteni a nők szabadsága elé. A bírósági döntés után megugrott a Demokrata Párt elfogadottsági indexe és anyagi támogatása.
A legfelsőbb bírósági döntést katasztrofálisnak látja a republikánusok nézőpontjából Larry Sabato, a University of Virginia Center for Politics professzora. Ráadásul szerinte tovább rontottak a helyzetükön azzal, hogy számos államban a legextrémebb abortusztilalmakra tettek javaslatot.
Kedvező fejlemény a kormánypártnak, hogy át tudott passzírozni a Kongresszuson egy nagy klímavédelmi, egészségügyi és adóügyi változásokat tartalmazó törvényt, ami reményt kínál arra, hogy az USA végre komoly anyagi eszközöket áldoz a klímakatasztrófa megelőzésére anélkül, hogy elszállna a költségvetés hiánya. Egy szerényebb fegyverkorlátozási törvény is átment a törvényhozáson válaszul a nem szűnő iskolai lövöldözési tragédiákra.
Visszatért a mumus
Segíti a demokratákat, hogy aktivizálta magát Trump, akinek elutasítása jelenleg a legjobb mozgósító erő a kormánypárti szavazók körében. A volt elnök igyekszik megtámogatni azokat a republikánus jelölteket, akiket az ő javaslatára választottak meg az előválasztásokon, ám a közvélemény-kutatások szerint küszködnek demokrata ellenfeleikkel szemben.
Végül de messze nem utolsósorban, mindezen közben javult Biden népszerűségi indexe. Elfogadottsági aránya, ami volt jó pár százalékponttal 40 százalék alatt is, 41,2 százalékra ment fel, elutasítottsága 60 százalék közeléből 55 százalékra csökkent.
Sok közvélemény-kutató szakember úgy látja, hogy a republikánusok visszaesése több államban azzal végződhet, hogy a demokraták megtartják szenátusi többségüket. A FiveThirtyEight kutatócsoport kétharmados esélyt ad ennek. Doug Heye republikánus stratéga szerint van jó pár rossz republikánus jelölt ebben a politikai játszmában.