Jelentős haladást értünk el, bebiztosítottuk a kabuli repülőteret, működik a menekültek kimentése, és mindehhez nagyjából 6 ezer amerikai fegyveres biztosítja a terepet – mondta sajtótájékoztatón Joe Biden amerikai elnök.
Eddig összesen 18 ezer amerikait vontak ki Afganisztánból, csak azóta, hogy visszavonultak az amerikai katonák és a Taibán napok alatt elfoglalta az országot, már 13 ezer embert tudtak kihozni
A mentés Biden elmondása szerint folyamatos, csak tegnap 5700 embert tudtak kimenekíteni. Igyekeznek meggyőződni arról, hiogy háyn amerikai maradt. Ezt egyelőre pontosan nem lehet tudni, ahogy azt sem, hogy hányan jutottak már ki önerőből.
Biden külön kiemelte, hogy az Egyesült Államok biztosítja a védelmet mindazoknak az afgánoknak és családjaiknak, akik a Talibán hatalomátvétel után célponttá válhatnak, mert tolmácsként vagy egyéb módon segítették az amerikaiakat az elmúlt 20 évben.
Ha kell, odacsapnak a táliboknak
Az USA kormánya folyamatos egyeztetésben áll a Talibánnal.
Ne legyen tévedés, ez egy veszélyes, kockázatos akció, aminek a vége még jelen állás szerint beláthatatlan
Amit hangsúlyozott, hogy ha amerikaiként valaki haza akar jönni, hazahozzák, ő maga pedig a hadsereg főparancsnokaként minden eszközt hadrendbe állít, hogy ez biztosított legyen.
A tálibokkal való állandó egyeztetésnek az is részre, hogy egyértelművé tették: ha sérülnének azok a megállapodások, amelyek biztos eljutást jelentenek a kabuli reptérre, és bármilyen támadás történne, arra az USA erőteljes és gyors választ fog adni.
Álom a stabilitásról
-Nemzetközi nyomást fogunk helyezni a Talibánra. Nehéz helyzetben vannak, a segítség annak függvénye lesz, hogy tiszteletben tartsák a nők, lányok és az állampolgáraik jogait – mondta az elnök.
Ezért egyeztettek Angela Merkel német, Emmanuel Macron francia és Boris Johnson brit vezetőkkel, aminek eredményeként jövő héten összeül a legfejlettebb államokat tömörítő G7, és kidolgoznak egy közös stratégiát.
Ami az Egyesült Államok számára a legfontosabb, hogy Afganisztán a jövőben nem lehet terrorista bázis ahonnét az USA-t vagy szövetségeseit támadni lehetne.
A jelenlegi ismeretek szerint az ország most épp sokkal kisebb ilyen jellegű fenyegetettséget jelent, mint más környező államok, ahol az Iszlám Állam vagy az Al-Qaeda jóval erősebb pozíciókat tudhat a magáénak.
Az elnöké a felelősség
Miközben Biden igyekszik nyugtatni a kedélyeket, a helyszínről továbbra is kaotikus állapotokról érkeznek beszámolók, ahogy tömegek próbálnak feljutni egy mentőgépre, és a tálibok sem azt a békés, felvilágosult viselkedést mutatják, amivel épp el akarják ismertetni uralmukat Afganisztánban.
Biden elnökön a sajtótájékoztatón is számon kérték, hogy miért hagyták figyelmen kívül az olyan kormányzati szakvéleményeket, amelyek arra hívták fel a figyelmet, hogy a vártnál sokkal gyorsabban eleshet az ország. Így is lett, az USA által kiképzett erők semmilyen ellenállást nem mutattak, a Talibán napok alatt elfoglalt mindent.
Erre az elnök azt válaszolta, hogy az ilyen csak egy volt a rengeteg szakvéleményből, amit mérlegeltek, a konszenzus az volt, hogy sokkal tovább kordában lehet tartani a várható tálib nyomulás.
Biden kiemelte, hogy a döntést a kivonulásról ő hozta meg, a felelősséget is ő vállalja.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!