A brit konzervatív párt parlamenti képviselői megkezdték azt a szavazássorozatot, amelynek során június végére kettőre szűkítik a pártelnöki posztra, s ezzel az Egyesült Királyság miniszterelnöki megbízatására versenyző politikusok számát. A versenyben a közvélemény-kutatások és a fogadóirodák szerint is vezető Boris Johnson volt londoni polgármester és exkülügyminiszter ellentmondásos üzenetekkel bombázza a sajtót, a sorsáról döntő képviselőtársait, illetve a két végső jelölt közül az új pártelnök-kormányfőt kiválasztó 160 ezer tory párttagot.
Sajtótájékoztatóján komoly üzemmódjában szerepelt: kijelentette, hogy a válási megállapodás nélküli, kemény brexitet csak végső lehetőségnek tartja, nem törekszik a szakításnak erre a nagy gazdasági megrázkódtatással járó (ugyanakkor brit függetlenséget teljesen helyre állító) módjára - derült ki a Bloomberg beszámolójából. Úgy véli, megtalálná a békés váláshoz szükséges összhangot EU-s kollégáival, és igyekezett megnyugtatni a brit üzleti köröket, amelyek úgy félnek a kemény brexittől, mint a tűztől.
Éles ellentét
Ez a fellépés éles ellentétben volt azzal, ahogy a sajtótájékoztatót megelőző napon nyilatkozott. Azzal fenyegetőzött, hogy széttépi a válási egyezséget, amelyet Theresa May kormánya kötött az EU-val (és a londoni parlament háromszor elutasított), és megtagadja a korábbi brit kötelezettségvállalások feloldásáért cserébe ígért 39 milliárd fontos "lelépési díj" befizetést az EU-nak, amíg az meg nem változtatja a megállapodás feltételeit.
A kemény brexitet háttérbe toló megjegyzését megkérdőjelezi a Times értesülése, miszerint brexiter kollégáinak azt mondta, hogy kész felfüggeszteni a parlament működését annak érdekében, hogy a képviselők ne állják útját a megállapodás nélküli válásnak október végén. Más parlamenti képviselők előtt arról beszélt, hogy a parlament felfüggesztését "erősen nem akarja" - ezzel a furcsa fogalmazással sok kétséget ébresztett valódi szándékait illetően.
Van némi magyarázat
A pártelnök-miniszterelnöki poszt elnyeréséért két lényegesen eltérő akaratú csoportot kell megnyerniük maguknak a jelölteknek - emlékeztet a Bloomberg. A részben EU-pártiakból, részben brexiterekből álló konzervatív parlamenti képviselőket, illetve a túlnyomóan brexiter tory párttagokat. Ez bizonyos fokig magyarázza Johnson kusza nyilatkozatait - mint ahogy azt is, hogy versenytársai esetén sem világos, milyen politikát folytatnának kormányfőként.
Ugyanakkor ő a verseny kimagasló esélyese, amit mi sem bizonyított jobban, mint hogy brexiter és EU-párti képviselőtársai egymás lökdösve tolongtak a sajtótájékoztatóján, mint ha azt várnák tőle, hogy egyesítse őket - emelte ki a BBC tudósítója Laure Kuenssberg. Az ellenmondó jelzések, amelyeket ad éppen azt a szándékot fejezik ki, hogy újra akarja egyesíteni a szétszakadt Konzervatív Pártot.
Nehéz lesz
Csakhogy Theresa May is pontosan így kezdte kormányfői tevékenységét három évvel ezelőtt: határozott brexitet, teljes függetlenséget ígért az egyik, sima átmenetet, szoros EU-s kapcsolatokat a másik csoportnak. Kiderült, hogy ezt a két vállalást nem lehet egyszerre teljesíteni. Johnsont végül 313 szavazó közül 114 tory képviselőtársa támogatta az első szavazáson, az utána következő Jeremy Hung külügyminiszterre 43-an, a harmadik Michael Gove környezetvédelmi miniszterre 37-en szavaztak.
Hárman kiesetek, mert nem kapták meg a továbbjutáshoz szükséges 17 voksot, a 40 éves Matt Hancock egészségügyi miniszter, a legifjabb induló, akit 20-an támogattak önként lépett vissza. Indoklása szerint lesz még módja megmérettetni magát a megtisztelő posztokra később. Sajtóhírek szerint tárgyalt a Johnson után következő jelöltekkel arról, hogy beáll mögéjük, vélhetően hozva támogatóit is. A tory vezetők körében állítólag próbálnak összehozni egy koalíciót, amely megállíthatja a volt külügyminiszter nyomulását.
A Bloomberg szerint Johnson legnagyobb gondja, hogy az a híre, hogy megbízhatatlan politikus (lásd keretes írásunkat). Ezért ellentmondó nyilatkozataival csak erősíti ezt a képet magáról. Nem lehet May 2.0-s változata, mert az ügyvezető kormányfőnek három évvel ezelőtt egy ideig elhihették, hogy képes a kibékíthetetlen ellentmondások összebékítésére. A történtek tükrében - hogy ez nem sikerült - egy a lehetetlen feladatra vállalkozó politikus megválasztása a káosz 2.0-s változatát ígéri az Egyesült Királyságnak.