A magyar forint kilenchetes csúcsra erősödött szerdán az euróval szemben, miután az Európai Bizottság utat nyitott a budapesti kormány és a Nemzetközi Valutaalap tárgyalásainak megkezdése előtt. Az elemzők ezt nagy lépésnek tartják a felek kibékülése felé vezető úton, ugyanakkor sok befektető kivár, csak további előrehaladás esetén fontolná meg, hogy komolyan erősítse forintpozícióit - írja a Dow Jones. A bizottság azt követően módosított elzárkózó álláspontján, hogy a magyar kormány megígérte: megváltoztatja a jegybank függetlenségét aláásó törvényt - állítja a hírügynökség.

Az elmúlt napokig a piac egyre bizalmatlanabbá vált a forinttal szemben, mivel az IMF-megállapodás lehetősége egyre messzebb tolódott és a magyar adósságok finanszírozása egyre reménytelenebbé vált. Az új helyzetben az egyeztetések elől láthatóan elhárultak az akadályok, ami reménysugárt jelent a befektetőknek, ám Magyarország és nemzeti valutája messze nincs kint az sűrű, sörét, kerek erdőből - mondták elemzők a Dow Jonesnak.

Túl nagy volt a lendület

Aggaszt, hogy a piac milyen izgatottá vált, mintha sokan azt gondolnák, hogy gyors megállapodás születik a felek között - véli Guillaume Solomon, a Société Generale feltörekvő piaci specialistája. Én azonban nagyon óvatos lennék az előrelépés megítélésében - teszi hozzá. A Dow Jones a Financial Timeshoz hasonlóan úgy tudja, hogy Budapest a szigorúbb, készenléti hitelről fog tárgyalni az IMF-fel, nem az enyhébb elővigyázatossági kölcsönről.

Az elemzők összességében úgy értékelik a forint szerdai száguldását, hogy azt főként a deviza ellen játszó befektetők mentőakciói okozták. A hitelből vásárló shortolók, akik arra számítottak, hogy a magyar deviza tovább gyengül, gyors ütemben zárták pozícióikat, hogy csökkentsék veszteségeiket. Emellett az intézményi berektetők növelték portfólióikban a forint súlyát, részben deviza-, részben forintkötvény-vásáslással.

Ennyi volt a lendület

Csütörtökre azonban megállt a folyamat, különösen azt követően, hogy a Fitch Ratings hitelminősítő arra figyelmeztetett: Magyarország hosszú távú kockázatai fennmaradtak, függetlenül az elmúlt napok pozitív fejleményeitől. Amit a shortok kikerülnek a pakliból, azonnal eltűnik a forint árfolyamának technikai támogatása, és újra a magyar belpolitika és gazdaság lesz a meghatározó az ország megítélésében, párhuzamosan az eurózóna válságának alakulásával - állítja Szabó Viktor, a londoni Aberdeen Asset Management portfóliómenedzsere. Szerinte a forint a 280-300-as euróárfolyam-sávban ingadozhat.

Az Aberdeen mostantól alulsúlyozza a magyar devizát a feltörekvő országok más valutáihoz viszonyítva. Besöpörte a profitot a szerdai rohamban: ekkor csökkentette túlsúlyozott forinttétjeit semlegesre.

Hosszú és izzadságos

A magyarországi belpolitika és gazdaságpolitika legkritikusabb eleme továbbra is az IMF-tárgyalások előrehaladása, amely az országgal foglalkozó szakértők szerint hosszú és izzadságos lesz. Ez azonban ismét felborzolhatja a befektetők idegeit, ami viszont útját állja a magyar valuta erősödésének. Az elemzők többsége nem vár aláírást a harmadik negyedév előtt, mások arra figyelmeztetnek, hogy a kötvénypiaci helyzet javulása önteltté teheti a magyar kormányt, amely keménykedni kezdhet a tárgyalásokon vagy akár el is halaszthatja az alkut.

Magyarország végre elindította tárgyalásokat, de nem győzött meg bennünket arról, hogy a puzzle minden eleme a helyére kerül - írta Win Thin, a Brown Brothers Harriman befektetési cég vezető feltörekvő piaci stratégája ügyfeleinek. Emellett további kockázatot jelent, hogy ha egyszer megszületik a megállapodás, akkor azt betartják-e - tette hozzá. Őszintén szólva deja vu érzésem van: decemberben és januárban hasonló helyzetet éltönk át, mint most - mondja Szabó. Úgy látja, hogy az IMF egyelőre nem bízik a magyar tárgyalások sikerében.