Az orosz gazdaság súlyos betegségének legújabb, vészjósló tünetét osztotta meg a parlament felsőházának képviselőivel Anton Siluanov pénzügyminiszter - jelentette a CNBC az orosz TASZSZ hírügynökség tudósítására hivatkozva. Tájékoztatta a törvényhozókat arról, hogy az ország tartalékalapja teljesen kimerülhet 2016-ban, ha az olaj ára a jelenlegi szint körül marad és a rubel sem erősödik a dollárral szemben.
A 2000 és 2014 közötti szűk másfél évtized magas olaj- és gázexport-bevételeiből felhalmozott biztonsági tartalék nagyjából 2,6 ezer milliárd rubellel (40,85 milliárd dollár), azaz több mint felével fog csökkenni 2015-ben - jelentette ki Siluanov. Ez azt jelenti, hogy 2016 az utolsó év, amelyben a kormány - és a parlament - ehhez a forráshoz nyúlhat az állam kiadásainak finanszírozásához. Ezután jön az eladósodás.
Odalehet a pénzügyi stabilitás
A matek jelenleg úgy néz ki, hogy október 1-jén 4,67 ezer milliárd rubel (70,51 milliárd dollár) volt az alapban - az éves kiadást, amelyről a pénzügyminiszter beszélt, később is elszámolhatják. A tárca október elején jelezte, hogy a költségvetés szeptemberi hiányának fedezésére elköltöttek az alapból 402,2 milliárd rubelt (hatmilliárd dollár). Ez a duplája annak, aminek júliusban vagy augusztusban a fenekére vertek.
Siluanov beszámolójában hivatkozott arra, hogy az urali típusú olaj jegyzése - ez a szabvány adja a külföldön értékesített orosz olaj árának alapját - hordónként 44 dollár körül alakul, miközben egy dollárért 62 rubelt kell adni. Ha ez nem változik, akkor az év végén 900 milliárd rubeles hiány fog tátongani a büdzsén. Tényleg ezzel a kockázattal nézünk szemben - hangsúlyozta mondanivalójának komolyságát a pénzügyminiszter.
A tárca júliusban napvilágra került tanulmánya szerint akkor kezdhetnének hozzá a tartalékalap forrásainak pótlásához, ha az olaj hordónként 70 dollárra drágulna, ami meglehetősen távol áll a jelenlegi szinttől és a szakértői várakozásoktól. (Egyesek 2017-ig 60 dollár alatti árat jósolnak.) A pénzügyminisztériumi elemzés bemutatásakor Siluanov kiemelte az alap jelentőségét. Elveszítjük a pénzügyi stabilitásunkat enélkül a tartalék nélkül - derült ki a Reuters akkori híréből.
Katasztrofális gazdasági környezet
Az orosz gazdaságot azt követően érte súlyos csapás, hogy 2014 júniusától kezdve fél év alatt a 114 dollár/hordós olajár (ez a londoni Brent szabvány akkori ára) a felére esett. A helyzetet csak súlyosbítja, hogy a Krím-félsziget 2014. márciusi bekebelezése miatt az EU és az USA politikai és gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben, amelyek amúgy is rontják a gazdaság helyzetét.
A feltétek ilyen alakulása nyomán recesszió alakult ki: a hivatalos adatok szerint 2015 harmadik negyedévében éves összehasonlításban 4,3 százalékkal zsugorodott az orosz gazdaság. A rubel árfolyama hullámvasútra került az elmúlt másfél évben. Az állami tartalékalap forrásait a nemzeti valuta védelmére is felhasználták - legutóbb májusban adtak el dollárt a rubel erősítése céljából. A nyár óta azonban ismét gyengült az orosz valuta, árfolyama megközelítette a 64 rubel/dollárt.