Spanyolország már a hét végén kész lenne európai uniós segítséget kérni, ám Németország jelezte, hogy egyelőre nem támogatná az újabb mentőcsomag elfogadását - jelentette a Reuters európai tisztviselőkre hivatkozva. A spanyolok hezitáltak, de most már készek az elfogadni az EU segítő kezét - mondta az egyik informátor. Ugyanakkor Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter a napokban kijelentette: Madrid megtette a szükséges lépéseket fiskális problémái megoldására, ezért nincs szüksége pakkra. A befektetők hamarosan felismerik a spanyolok elkötelezettségét a reformok iránt, és ezzel elmúlhat az ország kötvénypiacára nehezedő nyomás.
A háttérinformációk szerint Angela Merkel kancellár nem szívesen vinne egy újabb uniós támogatási programot a német parlament elé, mert heves ellenállásra számít, elsősorban a kormánykoalícióban részt vevő pártokhoz tartozó képviselők részéről. A helyzetet nehezíti, hogy egyszerre kellene lenyomni a Bundestag torkán a ciprusi mentőakciót, a görögöknek nyújtandó újabb kedvezményeket - amelyek elkerülhetetlennek látszanak -, illetve a spanyol kérdést.
Járványveszély
Schäuble az eurózónás pénzügyminiszterek (eurócsoport) múlt havi ciprusi találkozóján állítólag azt fejtegette kollégáinak, hogy a 100 milliárd eurós bankmentő csomag után nem lehet elfogadtatni Németországban egy újabb spanyol pakkot. Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa viszont tegnapi madridi látogatásán azt az üzenetet közvetítette a spanyol vezetőknek, hogy Brüsszel szerint minél előbb segítséget kellene kérniük.
Az európai vezetők ugyanis attól tartana, hogy a késlekedés miatt Madrid végül kényszerhelyzetbe kerülhet - akárcsak Athén, Lisszabon vagy Dublin -, és miután a piac az unió karjai közé hajtja az országot, rögön nekiesne Olaszországnak is, azaz a válság járványa tovaterjedne. A hezitálást azzal törnék meg, hogy nem várnának el több megszorítást a madridi kormánytól, mint amennyit az önkéntesen vállalat a 2013-as költségvetés múlt pénteken bejelentett tervezetében.
A nyugdíj sem szent tehén
Mariano Rajoy kormányfő mindenáron el akarja kerülni a szégyent, hogy vezetésével uniós segítséget kért Spanyolország, mivel a tavaly év végi választásokon azt ígérte a szavazóknak, hogy országuk nem jut Görögország sorsára. Ha legalább azt eléri, hogy nem az EU-ECB-IMF hármas diktálja kormányának a teendőket, továbbá kimenti a nyugdíjakat a megszorítások alól, akkor talán feladja büszkeségét.
Bár a jövő évi költségvetés még nyugdíjemeléssel is számol, Rajoy bejelentette, hogy 2012 végéig új nyugdíjtörvénnyel állnak elő. Ennek tartalmára utalhat Rehn megjegyzése, miszerint biztos benne, hogy Madrid megteszi a szükséges reformlépéseket, köztük a nyugdíjrendszer reformját, amely összhangba hozza a nyugdíjkorhatárt a várható élettartam növekedésével. Ez világos célzás arra, hogy 65-ről 67 évre kellene emelni az előbbit, éppen úgy, ahogy azt a görög kormány tervezi.
Farkasszemet néznek
Athénban egy nap után nem vezettek eredménye a trojka és kormány tárgyalásai. A rövid egyeztetések után az előbbi képviselői gyanús hallgatásba burkolóztak - írta az athéni Ekatnimerini napilap. Antonisz Szamarasz miniszterelnök telefonon beszélt az Európai Bizottság és az Európai Unió elnökével, José Manuel Barrosóval és Herman Van Rompuyjel is, hogy politikai támogatást kérjen a következő két évre tervezett 13,5 milliárd eurós költségvetési kiigazítási program elfogadásához.
Találgatások szerint vitapont a felek között a közalkalmazottak 15 ezer fős leépítése, amihez a kormánykoalíció két baloldali pártja semmiképpen sem járul hozzá. Emellett a trojka kétségesnek tarja az egészségügyi, a védelmi és az önkormányzati kiadások lefaragásából tervezett kétmilliárd eurós megtakarítást. Ezért kétséges az is, hogy Jannisz Szturnarasz pénzügyminiszter elő tudja-e vezetni a kormány és a trojka megállapodását az eurócsoport jövő hétfői ülésén, ahogy azt elképzelte.
Egy Forma-1-es pálya belefér?
A ma reggeli legfrissebb értesülések szerint az athéni kormány belevágna egy több mint 94 millió euróba kerülő Forma-1-es versenypálya építésébe. A pálya Xalandritsában, Patrasz kikötőváros közelében épülne meg. A kormány állítólag felszabadított 30 millió euró támogatást a projekthez - jelentette a Guardian. A munkaügyi minisztérium számítása szerint 800 munkahelyet teremthetnének a száguldó cirkusz Görögországba csábításával.
Elemzők értik a szándékot - miszerint infrastrukturális beruházásokkal lehet lökést adni a gazdaság növekedésének -, ám felteszik a kérdést, hogy éppen egy Forma-1-es pálya építése lenne-e a legmegfelelőbb projekt erre.