Theresa May brit miniszterelnök élete egyik legfontosabb beszédét mondta el hétfőn, amelyben egyebek mellett többé-kevésbé tisztázta álláspontját a brexit egyik fontos kérdésével, Nagy-Britannia egységes európai piaci részvételével kapcsolatban.
A hét végén adott interjújában olyan megjegyzést tett, amit a piaci szereplők úgy értelmeztek, hogy London ki akarja vinni az országot az egységes piacról. Azt mondta ugyanis, hogy Nagy-Britannia nem szemezgethet EU-tagságának elemeiből, azaz nem válogathat, hogy mit tart meg és mit nem.
A megjegyzés nyomán a hét első napján a font kéthavi mélypontra gyengült a többi világvalutával szemben. Ezek után jött hétfői beszéde, amiről a BBC tudósított.
Nincs kemény és puha(?)
Visszautasította, hogy korábbi megjegyzését az úgynevezett kemény brexit elfogadásaként interpretálják, ami azzal járna, hogy visszaállnának a vámtarifák a szigetország és az öreg kontinens között. Ennek ellentéte a puha brexit, amelyben Nagy-Britannia az egységes piac része marad.
May kijelentette, hogy elutasítja mind a kemény, mint a puha jelzőt. Kormánya a lehető legjobb megállapodásra törekszik az EU-val, a kereskedelem és a közös európai piacon való tevékenység területén. Más szóval határozottan elzárkózott attól, hogy elkötelezze magát a kemény brexit mellett. Másrészt puha mellett sem tette le a voksát.
Ezt követően azonban áttért egy konzervatív politikustól szokatlan társadalmi céljai ecsetelésére.
Nem hagyjuk őket
Kormánya feladatának azt látja, hogy segítsenek azoknak az alacsony és közepes jövedelmű családoknak, amelyeket veszélyeztet a globalizáció. Azoknak az embereknek, akiket az út szélén hagytak az elmúlt 20 év kormányai (beleértve az előző kettőt, amelynek ő is tagja volt belügyminiszterként).
Az emberi élet többről szól, mint az individuális, személyes érdekek követéséről - folytatta, hozzátéve, hogy az erős, stratégiai szerepet vállaló állam híve.
Hiba volt
A 2008-as pénzügyi összeomlás, illetve a 2009-es brit politikai botrány, amelyben kiderült, hogy egyes politikusok megengedhetetlen célokra használják fel költségtérítésüket, sokak bizalmát megingatta a meglévő társadalmi intézményekben. Ez kedvez azoknak a politikusoknak, akik könnyű megoldásokat kínálnak a bajokra.
Ennek a folyamatnak a része a radikális jobb- és baloldal előretörése Európában. A hiba gyökere azonban az, hogy a mérsékelt politikai erők hagyták az inkorrekt viszonyok kialakulását, a társadalmi megosztottság elmélyülését. Figyelmen kívül hagyták a kisemberek mindennapi jogos problémáiból fakadó elégedetlenségét.