Először néhány, a szántóföld közepére hajított, hétrét hajtott villanyvezeték tűnik fel. Mellettük törzsüknél kiforgatott fák - írja a Népszava a csehországi tornádó helyszínén készült riportjában. Ahogy lassan beérünk a magyar határtól körülbelül egy órányi autóútra, mintegy száz kilométerre lévő dél-morvaországi kis faluba, Hruskyba, úgy válik teljessé a pusztítás képe.
Két héttel a vihar után is látszik a tornádótölcsér útja - mint egy háborús övezet. Minden ház, így a templom és az útjába eső mezőgazdasági nagyüzem tetejét és a növényzetet is úgyszólván leborotválta a tornádó örvénye.
A kis mezőgazdasági falu lakosai már lefekvésre készültek, amikor június 26-án este a falu déli határában az akkor már fenyegetően morajló, sötét égből több, kisebb portölcsére ereszkedett alá. A falucska határába érve egyesültek és innen az örvény megkezdte pusztító, húsz kilométeres útját. Amerre elhaladt, a házak oldalán lövésnyomokra emlékeztető lyukak éktelenkednek: a forgó portölcsér gyakorlatilag mint a repeszeket lőtte ki magából az útközben felszippantott köveket, üvegszilánkokat, fémdarabokat.
A viharzónában a házak felét kellett időközben a földig lerombolni, mivel életveszélyessé váltak. A „tornádóösvényen” olyannyira eltűnt a falucska, hogy a maradék falcsonkokra utólag fújták fel neolux sprayvel az egykori utcaneveket. Sőt, volt, ahol még falcsonk sem maradt, itt földbe szúrt fatáblák – mint fejfák – jelzik az egykori utcákat.
Civilek segítettek
Hrusky határában egy kisebb Gellérthegy nagyságú törmelékhalom emelkedett ki a valaha volt házak összehordott maradékából. A település lakóinak jó részét evakuálni kellett, de vannak akik a tető nélkül maradt házaikban töltik az éjszakákat, nappal pedig romeltakarításon dolgoznak. Felettük mindenfelé fecskék jajonganak: keresik a tetőkkel együtt eltűnt fészkeiket.
A tornádó utáni első héten több ezer önkéntes özönlött a területre, sátrakkal, hálózsákkal. Néhány hozzáértőbb építőmunkás irányította a munkájukat. Semmilyen juttatást, pénzt nem kaptak a munkájukért, csak élelemet, igaz azt is a környékbeli cégek, magánemberek adták. Érkezett adomány a szlovákoktól, csehektől és osztrákoktól is.
Katonák, tűzoltók és rendőrök is szép számmal vannak még a területen. Úgy hírlik, hogy a miniszterelnök is járt az övezetben, ám őt kifütyülték, amikor milliárdos helyreállítási pénzeket ígérgetett, mivel a helyiek eddig nem sok mindent láttak az állami segítségből. Jobbára a civil szolidaritás segített nekik, nem az állam.