A WTI nyersolaj ára 2,22 dollárral, hordónként 101,82 dollárra ugrott a fokozódó egyiptomi politikai válság hatására. Utoljára 2012 májusában kellett ennyit fizetni az amerikai standardért. Az ázsiai tőzsdeindexek estek, a tízéves portugál kötvények hozama 43 bázisponttal 7,15 százalékra ment fel, a lisszaboni tőzsde pedig hatszázalékos mínuszban van, miután a pénzügyminiszter után a külügyminiszter is felállt székéből. Utóbbi az egyik koalíciós partner elnöke, ezért Pedro Passos Coelho kormányfő helyzete is megingott. A miniszterelnök nem mond le. Az olajárat az amerikai nyersolajkészletek 9,4 millió hordós csökkenése is felfelé hajtja. A WTI és a Brent közti differencia 3,2 dollárra csökkent a februári több mint 23 dollárról - az eltérés 2011 januárja óta nem volt ilyen kicsi.
Bulgáriában harmadik hete tartanak a tüntetések az éppen ennyi idős kormány ellen. A demonstrálók szerint a hivatalos források és a média alábecsli a számukat. A tiltakozásokat eredetileg az robbantotta ki, hogy az új miniszterelnök első intézkedéseként egy ismert oligarchát akart kinevezni a titkosszolgálat élére. A döntést visszavonták, ám a tüntetők most már az egész korrupt politikai elit távozását követelik. A minimális parlamenti többséggel működő kormány nem tud mit ajánlani a népnek azon túl, hogy felülvizsgálja az idei költségvetést, ami édes kevés ahhoz képest, hogy lemond. A hét végén útelzárások voltak a fővárosban, illetve az egyik autópályán.
Lejár az ultimátum
A brit kormány már nem ajánlja állampolgárainak, hogy Egyiptomba utazzanak, kivéve a Vörös-tenger környékén lévő üdülőövezeteket. Mohammed Murszi államfő továbbra is az ország legitim elnökének tartja magát szembe menve a hadsereg ma délután lejáró ultimátumával. A BBC tudósítója, Kim Ghattas értékelése szerint ugyanazt a hibát követi el, mint elődje, a 2011-es arab tavasz idején lemondatott Hoszni Mubarak, aki szintén nem volt nyitott az amerikai hízelgésre. Ezzel arra célzott, hogy Barack Obama államfő többször beszélt Mubarakkal telefonon, azt javasolva neki, hogy hallgasson az emberekre, mert ha nem ezt teszi, akkor a politikai káosz miatt lesz kénytelen meghátrálni.
Tegnap tizenhatan haltak meg egy kormánypárti tüntetés résztvevői közül, az AFP francia hírügynökség információja szerint egy ismeretlen férfi nyitott tüzet rájuk. Közben kiszivárogtak a hadsereg tervei. Ezek szerint az elnöknek le kellene mondania, az általa bevezetett új alkotmányt fel kellene függeszteni és a parlamentet fel kellene oszlatni. Az ország irányítása egy többpárti bizottság kezébe kerülne a következő választásokig. A BBC tudósítója szerint Murszi tegnapi beszéde beláthatatlan következményekkel jár, a főváros több pontján máris erőszakos összecsapások törtek ki.