A washingtoni munkaügyi minisztérium csütörtökön közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma 742 ezer volt a november 14-ével zárult héten, ami 31 ezerrel haladja meg az egy héttel korábban mért 711 ezret. Két hónapja először mértek emelkedést. Elemzők csökkenést, 707 ezres számot vártak.
Az Egyesült Államokban a hónap eleje óta rendre meghaladja a százezret az új koronavírussal igazoltan megfertőződöttek száma, és az országban 11 millió fölé emelkedett az esetek száma. A járvány kezdete óta több mint 250 ezer amerikai halt meg a betegség következtében. Negyvenegy államban folyamatosan emelkedik az új fertőzések napi száma, közülük húsz államban mindennap megdől az előző napi rekord.
A segélykérelmek számát mérő négyhetes mozgóátlag - amely segít kiszűrni az ideiglenes, egyszeri hatásokat - 13 ezer 750-nel, 742 ezerre süllyedt a múlt héten. Tavaly ilyenkor még 218 ezer 500-on állt a mozgóátlag.
A tartósan munka nélkül lévők száma csökkent
A tartósan munkanélküli segélyt kérők száma a november 7-ével végződött héten 429 ezerrel, 6 millió 372 ezerre csökkent. Elemzők rosszabb adatra, 6,47 millióra számítottak. A tartósan munkanélküli segélyt kérők számát mérő négyhetes mozgóátlag 525 ezerrel, 7 millió 54 ezer 500-ra süllyedt. Ez még mindig több mint négyszerese az egy évvel korábbi 1,69 milliós számnak.
A 2007-2009-es pénzügyi és gazdasági válság idején, amikor 8,7 millió álláshely szűnt meg, 665 ezren tetőzött az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők heti száma.
Nagyot lendített a gazdaságösztönző csomag
Az Egyesült Államok bruttó hazai terméke éves szinten 5 százalékkal csökkent az első negyedévben, a második negyedévben viszont 31,4 százalékkal, majd július-szeptemberben 33,1 százalékkal nőtt, részben a kormányzat több mint 3000 milliárd dolláros gazdaságösztönző csomagjának köszönhetően.
Az újabb gazdaságösztönző intézkedések hiányában és az új koronavírussal megfertőződöttek számának drasztikus emelkedésével a gazdaság növekedése meredeken lassult a negyedik negyedév elején. Októberben a vártnál sokkal kevésbé nőtt a foglalkoztatottság, és az amerikai gazdaság kétharmadát lefedő szolgáltatási ágazat teljesítménye csökkent.
Bár az októberivel együtt május óta közel 12,1 millió állást sikerült visszaállítani, ez még mindig csak fele a koronavírus-járvány első két hónapjában felszámolt 22,2 millió munkahelynek.