Az átfogó fogyasztói hangulatindex 88,6 pontra zuhant az áprilisi 95,9 pontról. Elemzők enyhe növekedést, 96,0 pontot vártak. Az index januárban még 11 éves csúcson, 98,1 ponton állt. Az aktuális helyzet megítélését számszerűsítő almutató 99,8 pontra csökkent az áprilisi 107,0 pontról. Elemzők változatlan értékre, 107,0 pontra számítottak.

A felmérésnek a jövőbeli kilátások megítélésére vonatkozó mutatószáma 81,5 pontra esett az áprilisi 88,8 pontról, meg se közelítve a 88,6 pontos elemzői várakozásokat. Az egyéves időtávú inflációs várakozás 2,9 százalékra emelkedett az áprilisi 2,6 százalékról, míg az öt-tízéves időtávú inflációs várakozás 2,8 százalékra nőtt 2,6 százalékról.

Richard Curtin, a felmérés vezetője az adatokhoz fűzött értékelésében kiemelte: a hangulat romlását az indokolja, hogy a fogyasztóknak egyre inkább az a meggyőződése, hogy nem követi gyors és erős fellendülés a gyászosan sikerült első negyedévet. Hozzátette: mindazonáltal a fogyasztók bizakodók maradtak személyes pénzügyi helyzetüket illetően, és fenntartják vásárlási terveiket meglehetősen magas szinten.

A Reuters/Michigan hangulatindexe a Conference Board gazdaságkutató intézet indexe mellett a legfontosabb mutató az amerikai hazai össztermék fő alkotóeleme, a lakossági fogyasztás változásának megbecsüléséhez.

A Michigan Egyetem kutatói a havi rendszerességgel végzett reprezentatív felmérés keretében legalább ötszáz személyt kérdeznek meg telefonos interjú keretében. Az indexet a Thomson Reuters hírügynökség teszi közzé és alakulását szoros figyelemmel követik az értékpapírpiacok.