A strasbourgi plenáris ülésen 223:198 arányban elutasították az egyeztetések megindítására és a tárgyalási mandátumra vonatkozó dokumentumot. Parlamenti források szerint az történt, hogy átment a szociáldemokrata frakció módosító indítványa, amely arról szól, hogy az európai acél- és alumíniumimportra kivetett amerikai büntetővámok visszavonásáig nem kezdődhet meg a folyamat, erre a néppárti képviselők leszavazták az egész állásfoglalást.
A szakbizottsági szinten jóváhagyott, nem kötelező érvényű határozat támogatta volna a tárgyalásokat, egyebek mellett azzal a feltétellel, hogy azok kiterjednek a gépjárművekre és az autóalkatrészekre, a mezőgazdasági termékekre viszont nem.
A tárgyalások ettől függetlenül megkezdődhetnek, amennyiben az uniós tagországok kormányait tömörítő tanács úgy dönt, minthogy az EP-nek ebben az ügyben pusztán tanácsadói szerepe van. Az esetleges egyezményt azonban a képviselőtestületnek is ratifikálnia kell majd. Az Egyesült Államok azt akarja, hogy a tárgyalásoknak a mezőgazdaság is része legyen, amely azonban több EU-tag, főként Franciaország számára különösen kényes téma, így ennek lehetőségét kifejezetten kizárták.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke még tavaly júliusban megállapodott Donald Trump amerikai elnökkel, hogy tárgyalásokat kezdenek az ipari termékek vámmentességéről és a nem autóipari termékeket érintő szubvenciók eltörléséről, az egyeztetések ideje alatt pedig egyik fél sem vet ki új vámokat.
Ennek ellenére sokan arra számítanak, hogy hamarosan ismét kiéleződhet a feszültség az Atlanti-óceán két partja között. Az európai-amerikai árukereskedelem értéke tavaly nagyjából 633 milliárd eurót tett ki. Az EU-ban 4,7 millió munkahely kapcsolódik az Egyesült Államokba irányuló exporthoz. Az USA közben a kereskedelmi háború Kína ellen indított frontját sem zárta még le, bár ott heteken belül megállapodás születhet.