Ma országos gyásznapot tartanak Bulgáriában a hétfői katasztrófa nyolc halálos áldozatára és két eltűntjére emlékezve. A múlt heti heves hóeséseket követő viharos esők miatt megáradtak a folyók, és az ország délkeleti részén átszakadt az Ivanono víztározó gátja, elárasztva a 800 lakosú Biszert és a környező utakat. A faluban négyen fulladtak a vízbe, és négyen lelték halálukat az árvíztől elsodort autókban, ketten eltűntek.
A belügyminisztérium figyelmeztetést adott ki, hogy egy másik gát is készül megadni magát, így Biszert ismét elöntheti a víz. Az Elena víztározó gátja ugyan jó állapotban van, de a legfőbb elvezető csatornáját betonnal öntötték tele, így nem lehet leereszteni a felgyűlt áradatot, ami átbukhat a gáton. Generalovo falu közelében a Marica folyón is átszakadt a bal parti gát, és más körzetekből is riasztó jelentések érkeztek.
Az ivanonói gát évek óta meg volt repedve, de a védelmi minisztérium és a helyi önkormányzat tulajdonjogi vitája miatt nem javították ki. Hogy a hasonló helyzeteket a jövőben elkerüljék, Bojko Boriszov miniszterelnök tegnap este a televízióban bejelentette, hogy egységes igazgatás alá helyezik a víztározókat és gátakat. Bulgáriában jelenleg 2800 kisebb-nagyobb víztározót tartanak nyilván. A mintegy 100 nagy víztározó közül az öntözési célokat szolgálók a mezőgazdasági minisztérium felügyelete alá tartoznak, az ivóvíz-ellátást segítők a területfejlesztési minisztériumhoz, a vizierőművek tározói a gazdasági minisztériumé, 2700 kis tározó pedig a helyi önkormányzatoké. Mint a kormányfő ingerülten megjegyezte, fél év alatt még arra sem voltak képesek ezek gazdái, hogy a víztározók pontos számát megadják. Nyáron még a halászat miatt vigyáznak a gátakra, de télen már senki sem törődik velük, így a mostani tragédia megismétlődésének lehetőségét nem lehet kizárni.
Eközben folyik az ország harca a hó ellen, amely eltorlaszolja az utakat, így megszűnt a forgalom a Bulgáriát Romániával összekötő ruszei hídon, valamennyi iskola bezárt, és az éjszaka a hó súlya alatt beszakadt az ország második legnagyobb városa, Plovdiv repülőtéri fogadócsarnokának a teteje. Csak a késői órának volt köszönhető, hogy az eset nem követelt áldozatokat. Az ügyben várhatóan vizsgálni fogják annak a cégnek a felelősségét, amelyik az utas terminált két évvel ezelőtt építette, a korábbi panaszok szerint igen rossz minőségben. Most nemcsak a tető omlott be, de a hírek szerint az épület padlója és falai is megrepedtek.