A cseh szórakoztatóipar és művészet egyik ikonikus alkotása a Kisvakond, aki rajzfilmfiguraként az ötvenes évek közepétől az ezredfordulóig készülő epizódokban szórakoztatja a gyerekeket. Cseh tudósok most új felfedezést tettek a természetben élő társaival kapcsolatban - derül ki a Radio Praha cikkéből.

Kiderítették, hogy azok közé az állatok közé tartozik, amelyek képesek arra, hogy télen összezsugorítsák az agyukat.

Ezzel az eszközzel a mérsékelt égövön élő állatok egy része reagál arra, hogy a fagyos hónapokban összezsugorodik az élelmiszer-utánpótlása, ezért mérsékelnie kell energiafelhasználását.

Az agy a legtöbb energiát fogyasztó szerve az emlősöknek, a rágcsálókra jellemző, hogy gyors az anyagcseréjük, azaz nem halmoznak fel zsírpárnát a túléléshez. A medvék továbbmennek ezen az úton téli álmukkal, amelyben egész testüket hibernálják.

Új részlet derült ki

A vakondoknak ezt a képességét Lucie Farková Nováková biológus kutatócsoportja fedezte fel. Az újdonság abban van, hogy korábban csak a cickányokról és a menyétekről tudták a tudósok, hogy az energiafelhasználás érdekében csökkentik agyuk méretét.

A cseh tudósok azt is vizsgálták, hogy különböző körülmények között hogyan viselkednek az állatok. Azt találták, hogy a vakondok nem elsősorban az élelem hiányára reagálva teszik meg az óvintézkedést, hanem a hőmérséklet csökkenésére válaszul zsugorítják az agyukat.