A piaci megfigyelők egy része úgy látja, hogy a következő napokban nem fog enyhülni az a geopolitikai feszültség, ami napok óta felfelé hajtja a nyersolaj árát - kezdi összefoglalóját a CNBC. A piacon szerdán már a harmadik egymást követő napon át tartott a hegymenet, amely 2014 óta nem látott magasságba lökte a fekete arany árát.
A drágulást Donald Trump amerikai elnök indította el egyik Twitter-üzenetével, amelyben arra figyelmeztette Moszkvát, hogy az amerikai hadsereg csapást mérhet az oroszokkal szövetséges szíriai kormányerőkre. Ezt megelőzően a rezsim vegyi fegyverrel hajtott végre sok halálos áldozatot követelő támadást.
Hullámvölgy
Ez követően kissé csökkentek az olajpiaci jegyzések, mivel Trump nem kötelezte el magát arra, hogy azonnal kiadja a tűzparancsot. Újabb üzenete szerint lehet, hogy hamarosan, de lehet, hogy csak jó sokára lép akcióba az USA hadserege. Az észak-amerikai WTI-olaj ára erre hordónként 66 dollárra szelídült, majd visszakapaszkodott 67 dollár közelébe. A londoni Brent hordójáért csütörtök délután 72 dollárt kellett adni.
Boris Schlossberg, a BK Asset Managment befektetési cég igazgatója még Trump újabb üzenete előtt azt mondta a CNBC-nek, hogy az árak további alakulása több egymást keresztező tényezőtől függ.
- A közel-keleti geopolitikai feszültség erősödésnek és a készletek váratlan emelkedésének eredőjeként drágult a fekete arany, mivel az előbbi erősebben hatott, mint az utóbbi.
- Ha az USA rakétákat indít szíriai célpontok ellen, az növelni fogja a kockázatot, ami tovább tolja felfelé a nyersolaj árát és nyomást gyakorol a részvényárakra.
- Ha ez bekövetkezik, akkor a jegyzések felszúrhatnak a 70 dollár/hordós szint fölé és a befektetői hangulat tovább fog romlani.
- Ugyanakkor ezek a geopolitikai feszültségek inkább gyengébb hosszú távú hatással járnak a piacra, mint erősebbel. Ezért érdemes figyelni a hosszabb távú olajpiaci előrejelzésekre is.
Vége lesz
Ez utóbbi megjegyzést támasztja alá egy a Bloombergen megjelent elemzés, amely szerint az olajár szárnyalására játszó befektetőket csalódás érheti. A hedge fundok éppen ezt tették az elmúlt hónapokban, még nem a friss geopolitikai feszültségre bazírozva, hanem arra számítva, hogy folytatódik a világgazdaság növekedése, ami erősíti az olaj iránti keresletet.
A befektetők azt próbálták kisakkozni, hogy minek lesz erősebb a hatása: a globális GDP-növekedésnek és az OPEC erőfeszítéseinek az olajkitermelés korlátozására vagy az amerikai olajpala-kitermelés bővülésének.
A Bloomberg cikkírói szerint bár eddig az előbb két tényező volt túlsúlyban, ami az olajár emelkedéséhez vezetett, hosszabb távon változni fog a helyzet. Az olajpala-kitermelés meglepő rugalmassága (mármint, hogy az alacsonyabb olajárra reagálva nem esik vissza annyira ez a fajta, meglehetősen drága olajbányászat, amennyire sokan számítottak), illetve a világgazdasági növekedés lassulása párosulhat egymással. Ez határt szab a nyersolaj, és ezzel az üzemanyagok drágulásának.
A fotó forrása: Shutterstock
A 100 leggazdagabb 2018
A cikk témájával bővebben is foglalkozik a május 10-én megjelent A 100 leggazdagabb 2018 című kiadvány. Rendelje meg most!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!