A magyarokról nem túl barátságos képet festő régi viccel kezdi az új adókról szóló tudósítását a Financial Times (FT). A mondás szerint a magyarok utánad mennek be a forgóajtón, de előtted jönnek ki. Ez jutott eszébe Kester Eddynek, a cikk szerzőjének arról, hogy a magyar kormány visszavont egy adófajtát, ám mire az érintettek ezt nyugtázhatták volna, máris előállt néhány újjal. Ráadásul míg az előbbiek - a válságadók - ideiglenesek voltak, az tegnap elővezetett telefon-, tranzakciós, biztosítási és energiaadók állandóak.
Orbán Viktor kormányfő 2010 közepén jelentette be a válságadókat, amelyek bizonyos ágazatokat terhelnek, arra hivatkozva, hogy a költségvetésen óriási lyuk tátong - emlékeztet az FT. Az adók visszamenőlegesek voltak, az év elejétől kellett fizetni azokat. Cserébe azt ígérték, hogy 2012-2013-ban visszavonják ezt az adófajtát, miután a kormány azt várta, hogy a GDP növekedése 3,5 százalék körül alakul.
Kapcsolódó
Nem jött be
Az előrejelzés nem jött be: a növekedés tavaly 1,7 százalékos volt, 2012-re a legtöbb elemző recessziót jósol. De hát a bajban derül ki, hogy ki vagy mi az ember igazi barátja: a budapesti kormány tegnap bejelentett egy új adócsomagot, hogy újra tisztába tegye költségvetését.
A legnagyobb vitát a pénzügyi tranzakciós adó váltja ki, amelyet Orbán a spekuláció elleni eszközként tálal - más szóval a Tobin-adóhoz hasonlít. Eközben az új közteher terheli például az olyan - legkevésbé sem a gyors haszonszerzés céljával végrehajtott - átutalásokat, mint a bérek kifizetése. Egy magyar bankár azt mondta az FT tudósítójának, hogy Tobin forogna a sírjában, ha tudná mit követnek el a nevében Magyarországon.
Ezt nem vesszük be
A lap online portáljának blogja idézi Török Zoltán elemzőt, aki szerint az új csomag - más intézkedésekkel együtt - elég lehet arra, hogy a költségvetési hiány 2012-ben és 2013-ban a GDP három százaléka alatt maradjon. Magyarország így kikerülhet a túlzottdeficit-eljárás alatt lévő uniós tagországok közül.
Török idézi Matolcsy György gazdasági minisztert, aki szerint az adókat a cégek fogják fizetni, és óvatosan megjegyzi, hogy a részletek még nem ismertek ugyan, de nagyon valószínű, hogy a vállalatok tovább fogják terhelni a pluszköltségeiket az ügyfeleikre.
Az FT tudósítója még gúnyosan megjegyzi: Mégis, ki más fizethetné ezeket?