A kínai hazai össztermék (GDP) 3,9 százalékkal nőtt a július-szeptember közötti három hónapban az előző év azonos időszakához mérve, az előző negyedévi 0,4 százalékos növekedést követően. A Reuters által megkérdezett elemzők 3,4 százalékos növekedéssel számoltak - írja az MTI.
A világ második legnagyobb gazdaságának teljesítménye az év első kilenc hónapjában 3 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, ami alig fele az előző évinek.
A Reuters által megkérdezett elemzők az adatközlés után csökkentették idei éves növekedési prognózisukat a júliusi 4 százalékról 3,2 százalékra, amely hosszú évtizedek óta a legalacsonyabb éves bővülés, és jelentősen elmarad a KKP hivatalos 5,5 százalékos céljától.
A feldolgozóipar húzta a gazdaságot
A július és szeptember közötti időszak növekedését a feldolgozóipar fűtötte. Az ipari termelés szeptemberben évi 6,3 százalékkal nőtt, 1,8 százalékponttal meghaladta a várakozásokat. A múlt havi export 5,7 százalékos éves növekedési üteme viszont április óta a legalacsonyabb volt.
A szigorú járványügyi korlátozások miatt a nyár végére már lassuló növekedést mutatott a belföldi fogyasztás és elemzők szerint az ingatlanszektor lassulása is beárnyékolhatja a növekedési kilátásokat.
A szintén hétfőn publikált adatok szerint a kínai kiskereskedelmi forgalom volumene 2,5 százalékkal nőtt, az augusztusi 5,4 százalékot követően. Az elemzői konszenzus 3,3 százalék volt.
Az újlakáspiacon a második egymást követő hónapban csökkentek az árak.
A munkanélküliségi ráta 5,5 százalékra emelkedett szeptemberben, amely június óta a legmagasabb érték, az állastalanok aránya a 16-24 éves korosztályban 17,9 százalékos volt.