India miniszterelnöke, Narendra Modi „drága barátomnak” minősítette Vlagyimir Putyint, Hszi Csin-ping kínai államfő pedig a „legjobb kebelbarátjának” nevezte, ám ez nem jelenti ezt, hogy az Ukrajna elleni orosz agresszió nem billentheti meg Oroszország kapcsolatait a két ázsiai óriással, a világ két legnépesebb országával – írja a CNN. Mindkét ország tartózkodott az ENSZ-ben annak a határozatnak a szavazásakor, amely elítélte az inváziót és felszólította Oroszországot a katonai tevékenység beszüntetésére.

Miután azonban az európai országok és az USA világossá tette, hogy az orosz államfő cinkosának tartja mindazokat az országokat, akik nem ítélik el támadást, Indiára és Kínára óriási nemzetközi nyomás nehezedik annak érdekében, hogy világosabban beszéljenek. Hogy ezt nem tették meg az arra utal, hogy Oroszországnak világgazdasági súlyánál nagyobb befolyása van Ázsiában.

Kína és Oroszország vezetésének legfőbb közös nevezője, hogy igyekeznek mérsékelni az USA nemzetközi befolyását, amennyivel csak tudják. Csakhogy Kínának Ukrajnával is jelentős kapcsolatai vannak, amelynek szintén első számú kereskedelmi partnere az ázsiai ország. Kijev részt vesz az új selyemút programban, azaz Kína szárazföldi kereskedelmi folyosójában Európa fel és jelentős mennyiségű kukoricát és árpát értékesít az ázsiai országnak.

India

Az orosz-indiai kapcsolatba beékelődik egy hívatlan vendég: Kína. India, ahogy az ázsiai térség többi országa aggódik a szomszéd erősödő befolyásától. India mély katonai együttműködést folytat Oroszországgal, becslések szerint az ázsiai ország fegyvereinek fele az oroszoktól származik. A két ország 2019-ben ötmilliárd dollár értékű fegyvervásárlási megállapodást kötött egy orosz légvédelmi rendszer szállításáról. Igaz ugyanakkor az is, hogy az USA-val kötött hasonló tárgyú üzleteinek értéke a 2008-as nulláról 2020-ra 20 milliárd dollárra ment fel. India saját határvitáinak szemüvegén át nézi az Ukrajna elleni inváziót, nincs Nyugat-ellenes éle a két fél viszonyának. 

Szakértők úgy összegzik Oroszország és Kína, illetve India viszonyát, hogy a két ázsiai országot elsősorban az önérdek mozgatja. Kínával közös érdek az USA visszaszorítása és az autoritárius rezsimek legitimitásának védelme. India gazdasági-katonai fejlődése miatt tarthatják fontosnak az oroszokat.

Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos fejleményeket ezen a linken követheti.