A megújuló forrásokból termelt energia mennyisége tavaly a valaha feljegyzett legnagyobb mértékben, 14,1 százalékkal emelkedett. A megújuló forrásokból előállított energia csak négy százalékát teszi ki ugyan az elsődleges forrásokból előállított energiának, a teljes növekedésnek azonban egyharmadát adta - írja a tanulmányra hivatkozva az MTI.
A megújuló forrásokból előállított energia globális növekedésének 40 százalékát pedig Kína produkálta, azaz egymaga többet, mint az OECD tagországok együttesen. Kína emellett tavaly meg is előzte az Egyesült Államokat, mint a világ legnagyobb energiatermelője megújuló forrásokból - mondta Spencer Dale, a BP vezető közgazdásza.
Kínában növekedett a legnagyobb mértékben a vízenergia- és az atomenergia-termelés is. A globális vízenergia-termelés 2016-ban 2,8 százalékkal emelkedett, ennek 40 százalékát Kína adta. A globális atomenergia-termelés 1,3 százalékkal nőtt tavaly, ami 9,3 millió tonna olaj energiaértékének a kiváltásával egyenlő, és ezt szinte teljes egészében Kína hozzájárulásának volt köszönhető.
A globális szén-dioxid-kibocsátás az elmúlt három évben alig változott, 2016-ban 0,1 százalékkal növekedett. Kínában viszont tavaly 0,7 százalékkal csökkent a szén-dioxid-kibocsátás.
"Kína szén-dioxid-kibocsátása az elmúlt két évben már csökkent, azt követően, hogy a megelőző tíz évben viszont 75 százalékkal növekedett" - mutatott rá Spencer Dale, hangsúlyozva, hogy a már beindult csökkenés jórészt a javulás tartósságát garantáló strukturális változásoknak tulajdonítható.