A Standard & Poor's (S&P) és a Moody's eltúlozta a Kína előtt álló nehézségeket, ugyanakkor alábecsülte képességét a kockázatok elhárítására a reformok keresztülvitelével - jelentette ki Si Jao-pin pénzügyminiszter-helyettes.
Az S&P a túlzott költségvetési kiadások és a magas adósságállomány növekedés hátráltató hatására hivatkozva csütörtökön negatívra rontotta az ország szuverén adósbesorolásának kilátását. A korábbinál lassabb ütemben ugyan, de folytatódó reformokat nyugtázva megerősítette ugyanakkor Kína AA mínusz államadós-osztályzatát.
Március elején a Moody's is negatívra rontotta az addigi stabilról Kína államadós-osztályzatának kilátását, azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy folyamatosan romlanak a kínai költségvetési mérőszámok, és a devizatartalékok csökkenésével növekszik a kínai gazdaság külső sérülékenysége.
A hitelminősítőknek nem a kínai szerkezetátalakításért, az adósságállományért, az állami vállalatok privatizálásáért és a pénzügyi kockázatokért kellene aggódniuk, hanem inkább az elért eredményekkel és a szerkezetátalakítás menetével kellene mélyebben megismerkedniük - fogalmazott Si Jao-pin egy interjúban, hangsúlyozva, hogy Kína a 2015-ben elért 6,9 százalékos GDP-növekedésével is a világgazdasági növekedés 25 százalékát adta.
Kína a világ második legnagyobb nemzetgazdaságaként és a legnagyobb külkereskedelmet folytató országként a nemzetközi pénzügyi válság kitörése óta a világgazdaság motorjának és stabilizáló erejének számít. Az ország hatalmas növekedési potenciállal, nagy ellenálló képességgel és bő mozgástérrel rendelkezik. A jelenleg zajló reformok pedig hosszú távon "közepesen magas" növekedési ütemet garantálnak az ország számára.
Gazdasági és pénzügyi szempontból egyaránt a gazdasági fundamentumoknak van meghatározó szerepe, nem az adósbesorolásnak - fogalmazott a kínai pénzügyminiszter-helyettes, hangsúlyozva, hogy a kínai gazdaság növekedése és bővülése töretlen.