Az idei első öt hónapban Belorusszia 916,4 ezer tonna embargóval sújtott élelmiszert exportált Oroszországba, 53, 5 százalékkal többet a tavalyinál - írta a Belarus Digest.
A helyi vállalkozók - sőt a kormány is - siettek felhasználni az öngyilkos orosz intézkedés teremtette lehetőséget, ami valóságos aranylázat eredményezett gazdaságukban. Leanyid Marinics mezőgazdasági miniszterhelyettes már az embargó meghirdetésének másnapján biztosította Moszkvát, hogy országa kész pótolni a kieső termékeket.
Egyszerre számos európai vállalat ismerte fel a belarusz élelmiszeriparban rejlő lehetőségeket, különösen a szomszédos lett, litván és lengyel körben. Alekszandr Lukasenko fehérorosz államfő nem is titkolta örömét, nyilvánosan jelentette be: "Meg kell ragadnunk a pénzkereseti lehetőséget. Semmilyen kötelezettséget sem vállaltunk Oroszország felé hazai piacunkat illetően. A világon bárhonnan importálhatunk árucikkeket, feldolgozhatjuk, csomagolhatjuk és eladhatjuk azokat".
A lehetőségek kihasználása azonban nehézségekbe ütközött a feldolgozó és csomagoló kapacitás hiánya miatt - emiatt nem hivatalos kormányzati támogatással beindult a tömeges csempészet is.
Az embargó alá eső élelmiszerek Belaruszban kiadott hamisított papírokkal jelentek meg az orosz piacon. Moszkva hónapokon át próbálta "családon belül" csöndben rendezni az ügyet, de miután ez nem sikerült, a Rosszelhoznadzor élelmiszer-felügyelet elkezdett lecsapni a belaruszokra is. Betiltották 23 belarusz termelő hús- és tejtermékeinek importját, de a minszki válaszlépések ezt annyira kellemetlenné tették, hogy fokozatosan feladták.