A Napi Gazdaság pénteki számának cikke
Óvatos lépést tett a vietnami vezetés abba az irányba, hogy igénybe vegye a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségét rossz hiteleik alatt nyögő, áttekinthetetlen bankrendszere rendbetételéhez. Az ország parlamentjének gazdasági bizottsága majdnem 300 oldalas jelentésben összegezte a lehetőségeket, és arra a következtetésre jutott, hogy nemzetközi források bevonása nélkül nem indulhat újra a gazdaságot éltető hitelezés, ezért elhúzódó stagnálás vár Vietnamra. A testület számításai szerint 250 ezer milliárd dong (12 milliárd dollár) friss tőkére lenne szükség.
A kommunista párt vezetése alatt álló, egypártrendszerű ország hagyományosan kényes függetlenségére, ezért valószínű, hogy minden egyéb lehetőséget megpróbálnak, mielőtt az IMF-hez fordulnának − emlékeztetnek a Bloombergnek nyilatkozó szakértők. A parlamenti bizottság ennek tudatában − kérdés, mennyire komolyan vehető − lehetőséget vázol fel a forrásbevonásra. A kormány kibocsáthat 3−5 éves kötvényeket, visszafoghatja kiadásait és megpróbálhat külföldi alapoktól, vállalatoktól befektetéseket szerezni. Az első és az utolsó lehetőséget kérdésessé teszi, hogy a befektetők pontosan tisztában vannak a bankrendszer állapotával, ezért aligha vállalják az ország finanszírozásának kockázatát. A kiadáscsökkentés eddig nem volt a kormány stílusa: idén augusztus közepéig majdnem ötödével nőtt az állami költekezés, miközben a bevételek csak 1,7 százalékkal araszoltak feljebb. A költségvetés mínuszban van.
A bevételkiesés oka éppen az, hogy a GDP növekedése évi 4,4 százalékra csökkent az első félévben a 2007-es 8,5 százalékról. A hitelpiacok lefagytak és elemzők szerint nem is tér vissza a 7-8 százalékos növekedési ütem, amíg nem olvadnak fel. A jegybank adatai szerint a bankok behajthatatlan követelései a teljes hitelállomány 4,47 százalékára nőttek május végéig a 2011. végi 3,07 százalékról. Egyes pénzintézeteknél jóval magasabb lehet ez az arány − fogalmaznak óvatosan, míg a kincstári optimizmusra nem kötelezett Mizuho Corporate Bank becslése szerint a kölcsönök ötöde zápult be. Emellett riasztó mérteket ölt a pénzintézetek közötti kereszttulajdonlás, és nem tett jót Vietnam hírnevének, hogy augusztusban illegális gazdasági tevékenységek vádjával leváltották az ország negyedik legnagyobb bankjának alapítóját. A jegybank szerint a parlamenti bizottság jelentése a testület "privát véleményét" tükrözi. Azt nem zárják ki, hogy egyesülésre kényszerítsenek pénzintézeteket.