Európa még csak az első lépéseket tette meg a fenntartható közös fiskális politikai kialakításáig vezető hosszú és rögös úton - figyelmeztet Timothy Geither, az amerikai kormány pénzügyminisztere. A jelentősen eladósodott euró-tagországoknak tartózkodniuk kellene a túlzottan drákói intézkedésektől gazdaságuk rendbe tétele során - teszi hozzá abban a nyilatkozatában, amelyet az amerikai kongresszus pénzügyi bizottságának meghallgatására készített. A beszéd szövegét a CNBC szerezte meg.
A gazdasági növekedés várhatóan lassú lesz egy ideig, ezért a fiskális konszolidációnak fokozatosan, a reformok több fokozatának megvalósításával kell végbe mennie - érvel a pénzügyminiszter. Ha minden olyan esetben, amikor a GDP kiábrándítóan lassan bővül, arra kényszerítenék a kormányokat, hogy azonnal emeljék az adókat és fogják vissza a kiadásokat a deficit tartása érdekében, akkor a növekedést lehetetlenné tevő megszorítások negatív spirálja alakulhatna ki.
Geithner szerint a fiskális reformok csak részei a probléma kezelésének. Ezek az átalakítások csak akkor lesznek hatásosak, ha az eurózóna kormányai gondosan adagolják a gazdaságot segítő pénzügyi támogatásokat és a költségvetési egyensúlyt megteremtő takarékossági intézkedéseket, ha jól keverik a kettőt. A reformokat nem lehet végrehajtani pénzügyi támogatások nélkül, amelyek lehetővé teszik, hogy a kormányok elfogadható áron vegyenek fel kölcsönöket és olyan alacsonyan tartják a hitelkamatokat, amely nem fékezi le a gazdasági növekedést.
A pénzügyminiszter lényegében ugyanezekkel az érvekkel szállt harcba az amerikai republikánusok ellen, akik számon kérik az Obama-adminisztráción a költségvetési hiány és az államadósság megugrását. Azt kéri az ellenzéki képviselőktől, hogy ne a gazdasági stabilitás és a GDP-növekedés veszélyeztetése árán próbálják mérsékelni a deficitet.