Minden bizonnyal elhúzódó politikai bizonytalanság vár Bulgáriára, miután nem tudott 50 százalék feletti többséget szerezni a hét végi választások első helyezettje a konzervatív GERB. Bojko Boriszov, a párt elnöke, korábbi miniszterelnök jó érzékkel mondott le februárban, miután szabályos lázadás robbant ki az energiaárak emelkedése miatt. Az Európa egyik legszegényebb országának lakosait súlyosan érintő rezsinövekedésért így teljesen a külföldi energiaszolgáltatókat lehetett felelőssé tenni - figyelmen kívül hagyva például azt a tényt, hogy az országban az elektromos energia harmadát lopják, így nehéz racionális gazdálkodást folytatni.
A GERB az exit pollok szerint a szavazatok 30 százalékát szerezte meg, míg a második helyen végzett szocialisták 25 százalékot kaptak. A török kisebbséget képviselő párt a szavazatok tizedét gyűjtötte be, a szélsójobboldali Ataka nyolc százalékot gyűjtött. Másoknak nem sikerült elérni a parlamentbe jutás küszöbét. A győztes 100 képviselői helyre számíthat a 240 fős parlamentben.
Kisebbségből sem megy
A konzervatív párt az eredmények ismeretében jelezte, hogy kisebbségből próbálna kormányozni, ám a három további parlamenti párt azonnal úgy reagált, hogy semmiképpen sem támogatják a volt miniszerelnök új kormányát. Ha a GERB nem tud kormány alakítani, akkor a kormányfő a második helyezett vezetőjét kéri fel erre a feladatra. Azt egyelőre nem látni, mennyi időt vehet igénybe az új kormány létrehozása. A parlament ugyanakkor kevésbé töredezett, mint elődje. A választás tisztaságát a vesztesek megkérdőjelezik, így a hivatalos eredmény után arra még rá kell bólintania a nemzetközi megfigyelőcsoportnak, az európai OSCE bizottságnak is.
Boriszov, aki ifjú éveiben az ország kommunista pártfőtitkárának testőreként kereste kenyerét, a megszorító politika folytatását ígéri, hogy tartani tudják az úgynevezett valutatanácsi rendszert, amelyben az ország devizája, a leva árfolyamát rögzítették az euróhoz képest. Ellenfelei szerint ugyanakkor nem veszi figyelembe a megszorítások szociális költségét. A két nagy bolgár párt szügyig merül a korrupciós botrányokba, amit a GERB esetén még egy lehallgatási ügy is kiegészít - hangfelvételek bizonyítják, hogy az elmúlt években a belügyminisztérium még a kormányfőt is lehallgatta.