Edouard Philippe miniszterelnök az MTI szerint bejelentette, hogy a koronavírus-járvány lassítása érdekében mostantól csak a száz főnél kevesebb embert vonzó rendezvények tarthatók meg.
"A gyülekezésekre vonatkozó korlátozást száz főre csökkentjük az eddigi ezer helyett. A cél, hogy lassítsuk a vírus terjedését" - mondta a TF1 kereskedelmi televízióban a kormányfő. "Ez természetesen jelentős következményekkel jár a színházakra és a mozikra" - ismerte el.
Kapcsolódó
"Mindannyiunk érdekében hétfőtől újabb utasításig a bölcsődék, az iskolák, a középiskolák, a gimnáziumok és az egyetemek zárva lesznek." Egyszerű ok miatt:
a szakemberek szerint a gyerekeink és a legfiatalabbak terjesztik a leginkább a járványt
- mondta csütörtök esti televíziós beszédében francia elnök, amelyet több mint 22 millióan, a francia tévénézők több mint nyolcvan százaléka követett élőben.
Jean-Michel Blanquer oktatási miniszter pénteken jelezte, hogy az iskolabezárások legalább a tavaszi szünet kezdetéig, azaz április elejéig érvényben maradnak. A gyerekeknek ugyanakkor nem lesz vakáció, az órákat távoktatás formájában interneten szervezi meg a tárca.
Aki teheti, otthonról fog dolgozni
Több millió francia a pénteket azzal töltötte, hogy megszervezze a munkavégzést és a gyerekfelügyeletet a jövő héttől, sokan szabadságot vesznek ki, aki teheti, otthonról fog dolgozni. Azon 16 évesnél fiatalabb gyereket nevelő szülőknek, akik nem tudnak otthonról dolgozni, a munkáltató kérésére automatikusan betegállomány jár hétfőtől - jelentette be Muriel Pénicau munkaügyi miniszter. Azt is megerősítette, hogy a koronavírus-járvány terjedése által leginkább - a turizmusban, a vendéglátásban, a közlekedésben, a szórakoztatóiparban és a kulturális életben tevékenykedő - vállalkozások alkalmazottai kényszerszabadságát teljes egészében kifizeti munkanélküli segély formájában a kormány. Csütörtök estig több mint ötezer francia vállalkozás 80 ezer munkavállalója élt ezzel a lehetőséggel, ami több mint 240 millió euróba került eddig a költségvetésnek.
Sokba fog fájni
Az Emmanuel Macron által csütörtök este bejelentetett intézkedéssorozat több tízmilliárd euróba kerül a francia költségvetésnek a gazdasági tárca szerint, s jelentős fordulópontot jelent a járvány kezelésében, amelynek elsődleges célja az, hogy az egészségügyi rendszer lélegzetvételhez jusson, és a kórházak felkészüljenek a várhatóan egyre nagyobb számban kezelésre szoruló idős korú betegek fogadására.
Az államfő gyakorlatilag önkéntes karanténra kérte a 70 évnél idősebbeket és a krónikus betegségben szenvedőket, ugyanakkor jelezte, hogy az önkormányzati választások vasárnapi első fordulójára őket is várják.
A nem sürgős műtéteket halasztják
Az egészségügyi hatóságok csütörtök esti összesítése szerint a fertőzöttek száma 2876-ra nőtt, ami csaknem hatszázzal több a szerda esti adatoknál, a súlyos esetek száma 129 az intenzív osztályokon, a halottak száma pedig 13-mal 61-re emelkedett.
A nem sürgős sebészeti beavatkozásokat elhalasztását is kérte a kormány azért, hogy minél több lélegeztetőgép álljon rendelkezésre a koronavírussal fertőzöttek ellátására. A francia elnök jelezte, hogy az egészségügyi rendszernek a kormányzat minden szükséges eszközt és anyagi forrást biztosít, "bármennyibe is kerüljön".
A koronavírus-járvány miatt határozatlan időre felfüggesztették a francia labdarúgó-bajnokság első és másodosztályának küzdelmeit, szombaton elmarad Párizsban a klímamenet nevű tiltakozás, de az üzletek nyitva tartanak.