A brit belügyminisztérium szerda este ismertetett döntése alapján az intézkedés azonnali hatályú és visszamenőleges, és azokra is kiterjed, akik az Európai Unión kívüli országokból érkeztek Nagy-Britanniába - írta az MTI.
A konzervatív párti brit kormánynak már a múlt hónapban is volt egy hasonló kezdeményezése, de az szűkebb körre, mindenekelőtt a szakképzett munkavállalók, például az orvosok és az ápolók hozzátartozóira terjedt ki.
Priti Patel belügyminiszter szerdai nyilatkozatában azonban bejelentette, hogy a brit kormány a határidő nélküli letelepedésre szóló ajánlatot azoknak a családtagjaira is kiterjeszti, akik az NHS intézményeiben kisegítő munkát végeztek - például takarítóként, betegszállítóként dolgoztak -, és a Covid-19 betegség áldozataivá váltak.
Ugyanígy kiterjed a lehetőség a szociális ellátó hálózat koronavírus-betegségben elhunyt külföldi dolgozóinak hozzátartozóira.
Boris Johnson miniszterelnök a londoni alsóház szerdai ülésén felszólalva elmondta: az NHS-intézményekben dolgozók közül 181-en, a brit szociális ellátórendszer munkavállalói közül 131-en haltak meg a koronavírus okozta betegségben.
A szerdán ismertetett legújabb adatok szerint Nagy-Britanniában 35 704 halálos áldozata van a koronavírus-járványnak; a halálesetek száma az elmúlt 24 órában 363-mal emelkedett.
A szerdáig elvégzett csaknem kétmillió szűrővizsgálat során 248 293 fertőzöttet azonosítottak. A kiszűrt koronavírus-fertőzések száma az elmúlt egy napban 2472-vel emelkedett.
A szerda esti belügyminisztériumi közlemény szerint a Covid-19 járványban meghalt külföldi egészségügyi munkavállalók családtagjai ingyenesen jutnak hozzá a végleges nagy-britanniai letelepedési engedélyhez, és a jogosultság megszerzéséért semmit nem is kell tenniük, a tárca vízum- és bevándorlási ügyosztálya automatikusan bocsátja ki számukra az engedélyt. Így rájuk nem vonatkozik majd a brit kormány által 2021-től tervezett új, szigorú bevándorlási szabályozás sem.
A konzervatív párti brit kormány az Európai Unióból és az unión kívüli országokból érkezőkre egyformán érvényes, pontozásos elbírálásra alapuló bevándorlási szabályozást kíván életbe léptetni azután, hogy december végén lejár a brit EU-tagság januári megszűnésének (brexit) pillanatában életbe lépett átmeneti időszak.
A tervezett új szabályozási rendszer előnyben részesíti az angolul jól beszélő, magas szakképzettségű munkavállalókat, és sarkalatos eleme, hogy Nagy-Britannia a jövő évtől nem kívánja érvényesíteni az unión belüli szabad mozgás alapelvét.