A legfontosabb elem az általános forgalmi adó (áfa) 19 százalékról 16 százalékra - a kedvezményes kulcs 7 százalékról 5 százalékra - csökkentése júliustól az év végéig. A kormány a számításai szerint ezzel az intézkedéssel 20 milliárd eurót pumpál a gazdaságba.
Gazdasági érdekképviseletek fenntartásokkal fogadták a tervet. Több ágazati szervezet azt javasolta, hogy a sok bürokrácia miatt inkább később csökkentsék az áfát, és hosszabb ideig legyenek érvényben a csökkentett kulcsok. A kiskereskedelmi ágazat érdekképviseletei kifogásolták, hogy a termékek átárazása túlságosan költséges munka ahhoz képest, hogy csak hat hónapra szól a kedvezmény. A pénzügyminisztérium szerint nem kell feltétlenül minden termékre új árcímkét helyezni, bürokráciamentes, költségkímélő, és teljesen szabályos megoldás, ha csak a kasszába ütik be az alacsonyabb áfával csökkentett fogyasztói árat.
Olaf Scholz pénzügyminiszter a rendkívüli kormányülés után Peter Altmaier gazdasági miniszterrel közösen tartott tájékoztatóján is hangsúlyozta, hogy nem változik az eredeti menetrend, az áfacsökkentés július elejétől érvényes, és az intézkedés az év végével a hatályát veszti.
A gazdaságnak éppen a következő hónapokban kell lendületet adni, ezt szolgálja a fogyasztást serkentő áfacsökkentés - mondta a pénzügyminiszter. A gazdasági miniszter hozzátette, hogy az április-júniusi időszakban lehet a mélypont, és az év második felében elkezdődhet a kiemelkedés a második világháború utáni korszak legmélyebb gazdasági válságából.
A kilábalást szolgálja a gyermeket nevelő családok gyermekenkénti 300 eurós juttatása - az úgynevezett gyermekbónusz - is. A támogatást szeptemberben és októberben folyósítják, a családi pótlék rendkívüli és ideiglenes emeléseként. A gyermeket egyedül nevelő szülőket azzal is támogatják, hogy 2020-ra és 2021-re az eddigi 1908 euróról 4008 euróra emelik a jövedelem adómentes részét.
A járvány miatti válságot leginkább megszenvedő egyéni vállalkozók, a kisebb és a közepes méretű cégek - például színészek, rendezvényszervezők, utazási irodák - támogatására további 25 milliárd eurót fordítanak. Ebből az alapból elsősorban az állandó céges költségekre - például irodabérleti díjra - nyújtanak vissza nem térítendő támogatást azoknak a vállalatoknak, amelyek a bevételük legalább 60 százalékát elveszítették a járvány miatt.
A kormány várakozása szerint a törvényhozás még júniusban megtárgyalja és elfogadja a javaslatokat.
A 130 milliárd eurós csomag a kormány válságkezelő intézkedéseinek második szakaszához tartozik, amelyben a gazdasági növekedés beindítása a cél. Az első szakaszban a válság azonnali hatásainak enyhítésére, a vállalkozások stabilizálására irányultak az intézkedések, köztük a kieső bér egy részének állami támogatású pótlására épülő rövidített munkaidő intézményének kiterjesztése és a több mint ezermilliárd eurós keretösszegű vállalati támogatási és hitelezési programok sora.
A szövetségi kormány előrejelzése szerint Németország hazai összterméke (GDP) 6,3 százalékkal csökkenhet az idén, ez a legnagyobb visszaesés a második világháború utáni német történelemben. Jövőre viszont már 5,2 százalékos növekedés következhet, és az Európai Unió legnagyobb gazdasága 2022 elejére elérheti a koronavírus-világjárvány előtti szintet.