A törvényjavaslat - amelyet Petro Porosenko elnök terjesztett elő - 311 támogató szavazatot kapott a 450 fős törvényhozásban - írja az MTI.
Porosenko a plenáris ülésen felszólalva hangsúlyozta, hogy Oroszország mint agresszor nem akadályozhatja meg Ukrajnának sem az Európai Unióhoz, sem a NATO-hoz való csatlakozását. "Azzal, hogy alkotmányunkban rögzítjük euroatlanti törekvésünket, világos üzenetet küldünk Moszkvának: elválunk egymástól véglegesen és visszavonhatatlanul" - fogalmazott Porosenko. Leszögezte, hogy Ukrajnának mint országnak szuverén joga megválasztania a maga útját. "Mi erre engedélyt senkitől nem kérünk" - tette hozzá.
A parlament azután szavazott a törvényjavaslatról, hogy az alkotmánybíróság csütörtökön nyilvánosságra hozta, hogy elvégezte annak előzetes normakontrolját, és jóváhagyta az alaptörvény ez irányú módosítását. Az államfő által két és fél hónapja beterjesztett alkotmánymódosító javaslatot a parlament szeptember 20-án küldte el előzetes vizsgálatra a taláros testületnek. Az alkotmánybírósági határozat után Porosenko kérte a parlamentet, hogy sürgősséggel tűzze napirendre az előterjesztést.
Elemzők szerint a jelenlegi vezetés az alkotmánymódosítással akarja kizárni annak lehetőségét, hogy a jövőben egy új kurzus ismét letéríthesse Ukrajnát az euroatlanti integrációs irányról, miként azt Viktor Janukovics korábbi oroszbarát elnök és kormánya tette hivatali idejében. Ukrajnában március végén lesz a következő elnökválasztás első fordulója, jövő ősszel pedig parlamenti választásokat rendeznek.
Az UNIAN hírügynökség ismertetése szerint a javaslat értelmében az alkotmány preambulumába bekerül egy olyan kiegészítés, amely rögzíti az ukrán nép európai identitását, valamint az ország európai és euroatlanti irányának visszafordíthatatlanságát.
Módosul az államfő, a kormány és a parlament feladataira vonatkozó három cikkely, kiegészülve a NATO- és EU-tagság megszerzésére irányuló stratégiai célkitűzés elérésével járó kötelezettségekkel.
Az átmeneti intézkedések közül törölni javasolja az előterjesztés azt a pontot, amely szerint az Ukrajna területén lévő katonai támaszpontokon külföldi katonai erők csak olyan nemzetközi megállapodásban foglalt bérleti szerződés alapján tartózkodhatnak ideiglenesen, amelyet a parlament ratifikált.