Népszavazást kezdeményez a politikai reformokról Dilma Rousseff brazil államfő, miután hét végi ígéretei ellenére csak csillapodtak, de nem értek véget a politikai rendszert bíráló demonstrációk az országban. A szavazáson arról döntenének az emberek, hogy felállítsanak-e egy alkotmányozó gyűlést, amely módosíthatná az alkotmányt, ezen belül a választási rendszert. Rousseff emellett 50 milliárd realt (25 milliárd dollárt) ígért a városi közlekedés, ezen belül a tömegközlekedés fejlesztésére. A javaslatokról tárgyalt a nagyvárosok kormányzóval és polgármestereivel, akik egyetértettek vele.
A tüntetők képviselőit nem igazán győzték meg az elnök újabb ígéretei - a hét végén azt mondta, hogy az olajkitermelés royalty bevételeiből fejlesztik az oktatás és ezer külföldi orvos foglalkoztatásával javítják az egészségügyi ellátás színvonalát -, mivel szerintük nem elég konkrétak a javaslatok. A demonstrációk ezért folytatódnak - teszik hozzá -, bár a BBC helyi tudósítójának tapasztalata szerint jóval kisebb részvétellel, mint a múlt hét második felében. Két nő meghalt, amikor egy autó belehajtott a társaikkal közösen épített útakadályukba. Ezzel négyre emelkedett a demonstrációk halálos áldozatainak száma.
Trükk a trükkök ellen
A legnagyobb feltűnést az alkotmányozó gyűlés összehívásáról tartandó népszavazás ötlete keltette. Ez lehetőséget ad arra, hogy a politikai reformok ügyét közvetlenül a nép képviselőire bízzák, miközben az egész procedúra időt ad az ország vezetőinek, hogy rendezzék a soraikat és tegyenek valamit az elégedetlenség lecsillapítására.
Egyes szakértők máris azzal érvelnek, hogy a kezdeményezés alkotmányellenes. Mások szerint a változtatásokhoz nincs szükség egy ilyen bonyolult eljáráshoz, sokkal gyorsabban és hatékonyabban is el lehetne boldogulni ezekkel. Azt ugyanakkor senki sem vitatja, hogy egy olyan országban, amelyben mindennaposak a trükkös megállapodások, helyénvaló lenne szigorúbban büntetni a korrupciót. A brazilok többsége persze mielőbb börtönben szeretné látni a korrupt tisztviselőket.
A FIFA jelezte, hogy nincs tartalék terve arra az esetre, ha nem lehetne megrendezni a jövő évi brazíliai focivébét. A tüntetők részben az ellen tiltakoznak, hogy az ország pénzét a vébé és a 2016-os olimpia után kihasználhatatlan sportlétesítményekre költik az oktatás és az egészségügy helyett.